27 нафар ўзбеистонлик талаба Малайзиянинг Ал-Бухорий халқаро университетига танловлардан муваффақиятли ўтиб, тўлиқ грант асосида бакалавр босқичида таълим олиш учун қабул қилинди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Талабаларни Куала-Лумпур халқаро аэропортида Ўзбекистоннинг Малайзиядаги элчихонаси вакиллари ва университет раҳбарияти тантанали кутиб олди.
Мазкур танлов олий таълим олиш учун етарли имкониятга эга бўлмаган ёшлар ўртасида ўтказилди. Улар тўрт йил давомида Малайзия олий таълим вазирлиги томонидан тасдиқланган ва халқаро таълим стандартларига мос келадиган дастурлар бўйича замонавий инфратузилма билан жиҳозланган йирик кампусда таҳсил олади.
Лойиҳа Ўзбекистон Мусулмонлар идораси ҳузуридаги “Вақф” хайрия жамоат жамғармаси ва Малайзиянинг Ал-Бухорий жамғармаси ва шу номдаги халқаро университет раҳбарияти ўртасида эришилган келишув асосида амалга ошириб келинмоқда.
Бунда “Вақф” хайрия жамғармаси томонидан жорий йилнинг 31 майига қадар келгуси ўқув йили учун танловда иштирок этиш истагини билдирган кам таъминланган оилалар фарзандлари орасидан номзодлар рўйхати шакллантирилади.
Бирламчи ҳужжатлар текширувидан ўтган ёшлар Ал-Бухорий халқаро университети қабул комиссияси томонидан суҳбатдан ўтказилади ва муваффақиятли ўтган номзодлар грант асосида талаба бўлишлари мумкин.
Ал-Бухорий халқаро университети 2010 йилда ташкил этилган бўлиб, Ал-Бухорий жамғармаси томонидан хайрия асосида молиялаштириладиган хусусий олий таълим муассасасидир. Университет Кедах штатининг Алор Сетар шаҳрида жойлашган.
Айни пайтда олийгоҳда дунёнинг 60 дан ортиқ давлатидан 1572 нафар талаба таҳсил олмоқда. Кам таъминланган оилаларга мансуб талабалар учун бизнес бошқаруви, халқаро муносабатлар, иқтисодиёт, ислом молияси ва педагогика каби 12 та бакалавриат, шунингдек, 3 та магистратура ва 2 та докторантура (PhD) таълим йўналишлари бўйича ўқув дастурлари амалга оширилади.