03 Апрел, 2025, 5 Шаввол, 1446
БААда аёл-қизлар ўртасида Халқаро Қуръон мусобақаси ўтказилади
25.08.2021   1976   1 min.
БААдаги Дубай амирлигининг маданият ва гуманитар масалалари бўйича маслаҳатчиси, Қуръони карим мукофоти ташкилий қўмитаси раиси Иброҳим Муҳаммад Бумалҳанинг айтишича, ушбу халқаро Қуръони карим мусобақаси Халқаро Шайха Фотима бинти Муборакнинг Қуръони каримга хизмат қилиш, жаҳоннинг турли мамлакатларидаги қория, ҳофиза аёл-қизларни рағбатлантириш, Амирликнинг ташқи ва ички майдонидаги турли соҳаларда инсонпарварлик ишларини амалга оширишдаги ўрнини қадрлаш мақсадида ташкил қилинган.
Мазкур аёл-қизлар Халқаро V Қуръони карим мусобақаси Коронавирус пандемияси бўйича кўплаб мамлакатларда қўлланилган эҳтиёт чоралари туфайли қолдирилган эди. Лекин шу йил Рамазон ойида Халқаро XXIV Қуръони карим мусобақасини ўтказилгандан сўнг Қуръони карим мусобақасини ташкил этиш қўмитаси бу йил хорижий мамлакатлар ва БАА идораларида расмий тасдиқдан ўтган қориялар иштирокида Шайха Фотима бинт Муборак Халқаро V аёл-қизлар Қуръони карим мусобақасини ташкил этишга қарор қилди.
Мусобақа шартларига кўра, иштирокчидан ўз мамлакатида қонуний рўйхатдан ўтган бўлиши, ўша юртнинг фуқаролигига эга бўлиши ва ёши 25 дан ошмаган бўлиши ҳамда Қуръони каримни тажвид қоидаси асосида ёддан билиши талаб қилинади.
Шу йил 15 сентябрга қадар ушбу мусобақага қатнашмоқчи бўлган қорияларнинг маълумотномаси қабул қилинади.
ЎМИ Халқаро алоқалар бўлими
02.04.2025   4584   1 min.