03 Апрел, 2025, 5 Шаввол, 1446
Янги Ўзбекистонда илк бор "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғлари"
18.03.2025   6776   1 min.
Янги Ўзбекистонда илк бор
Адлия вазирлиги ташаббуси билан Янги Ўзбекистонда илк бор "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғлари"ни яратишга старт берилди.
2025 йил "Атроф-муҳитни асраш ва "яшил" иқтисодиёт йили" давлат дастури ҳамда "Яшил макон" умуммиллий ҳаракати доирасида жорий йилнинг 15 март куни Адлия вазирлиги томонидан Ўрмон хўжалиги агентлиги ва нодавлат нотижорат ташкилотлари иштирокида ижтимоий шериклик асосида "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғи" ижтимоий лойиҳаси амалга оширилди.
Лойиҳанинг дастлабки босқичида 50 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилотлари Тошкент вилояти Оҳангарон туманида "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғи"ни ташкил этишда фаол иштирок этишди. Мазкур боғ қарийиб 2 гектар майдонни ўз ичига олган бўлиб, ушбу боққа 2 мингдан ортиқ иқлимга мос манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экиш ишлари амалга оширилди.
"Нодавлат нотижорат боғлари"да ҳар бир ташкилот учун алоҳида ҳудуд белгилаб берилади ва кўчатлар парвариши доимий назоратда олинди.
Мамлакатимизда яшил майдонларни кенгайтириш мақсадида бошланган мазкур эзгу лойиҳа доирасида республикамизнинг қолган барча ҳудудларида ҳам "ННТлар боғи"ни яратиш мақсад қилинган.
Намоздан кейин ўқиладиган 3 сура
01.04.2025   2416   1 min.
Уқба ибн Омир розияллоҳу анҳудан ривоят қилинади:
«Расулуллоҳ соллаллоҳу алайҳи васаллам менга икки муъаввизот, яъни икки «Қул аъузу»ни ҳар намоз сўнгида ўқишни буюрдилар».
Абу Довуд, Термизий, Насаий ва бошқалар ривояти.
Абу Довуднинг ривоятларида:
«Қул ҳуваллоҳу аҳад», «Қул аъузу бироббил фалақ», «Қул аъузу бироббиннас»ни ўқиш лозим, дейилган.