Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani rasmiy tashrif bilan O‘zbekistonda bo‘lib turibdi.
Afg‘oniston Prezidenti bugun, 6 dekabr kuni Buxoro davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan uchrashdi. Bu haqda O‘zA xabar berdi.
Mazkur universitet mamlakatimizdagi yirik bilim maskanlaridan biri hisoblanib, undagi 8 fakultetda 7 mingdan ziyod talaba va magistr ta’lim olmoqda.
Afg‘oniston Prezidenti universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari huzurida ma’ruza qilgani ma’lum qilindi.
Bundan tashqari, Muhammad Ashraf G‘aniga Buxoro davlat universiteti faxriy doktori unvoni berilgani to‘g‘risida diplom topshirilgan.
“Dunyo ilm-fani va islom olamida katta o‘rin tutgan Buxoroi sharifni ziyorat qilish orzuim edi. Muhtaram Prezident Shavkat Mirziyoyevga bu imkoniyatni yaratib bergani uchun samimiy minnatdorlik bildiraman. O‘zbekiston zaminidan Imom Buxoriy va Imom Termiziy kabi buyuk allomalar yetishib chiqqan. Bu yerda ta’lim olayotgan yoshlar mana shunday bobolariga munosib bo‘lib voyaga yetishmoqda”, dedi Prezident Muhammad Ashraf G‘ani.
Afg‘oniston rahbari universitetning Faxriy mehmonlar kitobiga dastxat qo‘ygani ham qayd etildi.
Bugun, 2 aprel kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasida diniy sohada faoliyat yuritayotgan matbuot va axborot xizmati xodimlari uchun o‘quv seminari o‘tkazildi. Unda O‘zbekistondagi islom sivilizatsiyasi markazi, O‘zbekiston xalqaro islom akademiyasi, Imom Moturidiy xalqaro ilmiy-tadqiqot markazi, O‘zbekiston musulmonlari idorasi Qoraqalpog‘iston qoziyoti, viloyatlar va Toshkent shahar vakilliklari matbuot kotiblari va axborot xizmati xodimlari ishtirok etdi.
An’anaga muvofiq, tadbir Qur’oni karim tilovati bilan boshlandi. Dastlab O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisining birinchi o‘rinbosari Homidjon domla Ishmatbekov seminar ishtirokchilariga xayrli tilaklar bildirdi. Shuningdek, bugungi axborot va texnologiyalar zamonida diniy soha faoliyatiga oid materiallarni ommaga taqdim etish, noxolis axborotlardan ogohlantirish nihoyatda muhim ekani, bu esa sohada ishlayotgan matbuot kotiblari va mutaxassislar zimmasiga katta mas’uliyat yuklashi, shu bois ular o‘zining doimiy malakasini oshirib borishi zarurligi, bunda o‘quv seminarlarning alohida o‘rni borligini ta’kidladi.
Shundan so‘ng to‘g‘ridan to‘g‘ri va masofaviy shaklda o‘tgan o‘quv seminar tinglovchilari Filologiya fanlari doktori Beruniy Alimov, Din ishlari bo‘yicha qo‘mita bosh mutaxassisi Yahyobek Hayitaliyev, Alisher Navoiy nomidagi Toshkent davlat o‘zbek tili va adabiyoti universiteti tayanch doktoranti Orif Tolib kabi soha mutaxassislarining darslarini tingladi.
O‘quv-seminar davomida “Internet tarmog‘ida tarqalayotgan yot g‘oyalarning tahlili: muammo va yechimlar”, “Diniy soha xodimlarining OAV va ijtimoiy tarmoqlarda chiqishlari tartibi bo‘yicha tavsiyalar”, “Zamonaviy axborot texnologiyalarda matnli materiallarni tarqatish usullari” kabi mavzularda bir-biridan qiziqarli mashg‘ulotlar olib borildi.
Har bir dars yakunida tinglovchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga atroflicha javob olishdi.