18 Fevral, 2026, 1 Ramazon, 1447
Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi
08.11.2024   7009   1 min.
Farg‘ona viloyati vakilligida 2023-2024 o‘quv yilida diniy ta’lim muassasalarini tamomlab, sohada faoliyat boshlagan yosh xodimlar ishtirokida o‘quv-seminar bo‘lib o‘tdi. Unda viloyat bosh imom-xatibi Ubaydulloh domla Abdullayev, bosh imom-xatib o‘rinbosari Alisher domla Naimov, Buvayda tumani bosh imom-xatibi Ahmadxon domla Nizomov va boshqa mutasaddilar qatnashdi.
Seminarda yosh imomlar bilan samimiy muloqot qilinib, ularning faoliyati, amalga oshirayotgan ishlari o‘rganildi hamda kelgusidagi maqsadlari bilan tanishildi. Ma’ruzachi ustozlar imomlik sharafi va mas’uliyati, diniy-ma’rifiy sohada olib borilayotgan islohotlar mazmun-mohiyati, yoshlarga berilayotgan imkoniyat va imtiyozlar haqida so‘zlash bilan bir qatorda hayotiy tajriba va malakalari bilan ham o‘rtoqlashdilar.
Ajdodlarimiz azaldan Ahli sunna val-jamoa aqidasi, Hanafiy mazhabining fiqhiy ta’limotlariga amal qilib kelganliklari, davrimizda esa millatni ushbu yo‘ldan og‘dirishga bo‘layotgan urinishlarning ortishi va ularning salbiy oqibatlari xususida "Dinimizda mazhablarning o‘rni va ahamiyati" mavzusidagi ma’ruzada to‘xtalindi. Ulamolarning yo‘llari, ilmiy va hayotiy misollar bilan seminar yanada manfaatli o‘tdi.
Seminar davomida Marg‘ilon shahridagi "Burhoniddin Marg‘iloniy" yodgorlik majmuasiga safar tashkillanib, davlat rahbari tashabbuslari bilan mazkur majmua ustida katta islohot boshlangani e’tirof etildi.
Farg‘ona viloyati vakilligi Matbuot xizmati
Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi Yosh imomlar ishtirokida o‘quv-seminar tashkil etildi
Ramazon oyi 19 fevraldan boshlanadi
17.02.2026   3591   1 min.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti "Muborak Ramazon oyini munosib tarzda o‘tkazish to‘g‘risida"gi qarorni imzoladi.
Mazkur qarorga ko‘ra, 2026 yilgi muborak Ramazon oyining boshlanishi 19 fevral kuniga to‘g‘ri kelishi haqidagi O‘zbekiston musulmonlari idorasining axboroti ma’lumot uchun qabul qilindi.
Alloh taolo Ramazon oyida qiladigan ibodat, duo va barcha solih amallarimizni qabul etsin, ajr-mukofotlarini ko‘paytirsin.
Yaratgan Robbimiz yurtimizga tinchlik, barqarorlik va ofiyatni nasib qilsin. Ramazon oyingiz muborak bo‘lsin!