03 Aprel, 2025, 5 Shavvol, 1446
Talabalar bilan ijtimoiy muammo va milliy qadriyatlar bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi
19.03.2025   21275   2 min.
Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom institutida juda muhim an’ana yo‘lga qo‘yilgan. Bu institut rahbariyatining talabalar bilan doimiy muloqotda bo‘lib turishini o‘z ichiga oladi. Kuni kecha mazkur an’ananing amaliy ko‘rinishi sifatida dolzarb mavzuda navbatdagi davra suhbati tashkil etildi.
Institut rektori Uyg‘un G‘afurov, Ilmiy ishlar va fan bo‘yicha prorektor Soatmurod Primov, “Qur’on ilmlari” kafedrasi mudiri Jahongir qori Ne’matov talaba-qizlar bilan bugungi kunning muhim masalalari, ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirish, xotin-qizlar va yoshlar o‘rtasida turli salbiy holatlarning oldini olish borasidagi targ‘ibot ishlarida yangicha yondashuvlarni qo‘llash yuzasidan davra suhbati o‘tkazdi.
Uchrashuv ilmiy, ma’naviy-ma’rifiy, axloqiy va siyosiy sohalarni o‘z ichiga qamrab oldi. Talaba-qizlarning ish samaradorligi nafaqat institut yoki diniy soha doirasida, balki ularning jamiyat oldidagi fuqarolik pozitsiyasi, Yangi O‘zbekistonning ma’rifatli ayoli timsolini shakllantirish yuzasidan mas’uliyatlari haqida to‘xtalib o‘tildi.
Talabalarga mahalliy va xalqaro miqyosda amalga oshiralayotgan muhim siyosiy jarayonlar haqida ma’lumot berilib, O‘zbekiston Respublikasida fuqarolarning vijdon erkinligini ta’minlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi, diniy-ma’rifiy sohadagi islohotlarning mazmun-mohiyati ochib berildi.
Davra suhbati qizg‘in va faol muloqot shaklida o‘tkazilib, ustozlar talabalarni ilmiy jihatdan shijoatlantirdi hamda yuqori muvaffaqiyatlarga erishish usullari va ularning tadrijiy bosqichlari borasida tavsiyalar berildi.
Shuningdek, uchrashuvda institut rektori U.G‘afurov talabalarning ilmiy izlanishlari muhimligini ta’kidlab, Davlat Rahbarining O‘zbekistonda islom sivilizatsiyasi markaziga qilingan tashrif doirasida diniy-ma’rifiy soha vakillari oldiga qo‘ygan muhim vazifalarini va hamda talabalarning bu vazifalarni bajarishga salohiyatli kadr bo‘lishlari muhimligini eslatib o‘tdi.
Suhbat xayrli duo bilan yakunlandi. Unda ustozlar Yaratgandan talabalarning ilmiy faoliyatlariga muvaffaqiyat va baraka so‘radi.
Talabalar bilan ijtimoiy muammo va milliy qadriyatlar bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi Talabalar bilan ijtimoiy muammo va milliy qadriyatlar bo‘yicha davra suhbati o‘tkazildi
O‘zbekiston musulmonlari idorasi “Haj – 2025” mavsumi uchun dori-darmon va tibbiyot buyumlarini yetkazib beruvchi korxonalar o‘rtasida tanlov e’lon qiladi
02.04.2025   938   1 min.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi “Haj – 2025” mavsumi  uchun dori-darmon va tibbiyot buyumlarini yetkazib beruvchi korxonalar o‘rtasida tanlov e’lon qiladi
Tanlovda qatnashish uchun quyidagi hujjatlar talab etiladi:
1. Tanlovda ishtirok etish bo‘yicha xat;
2. Korxona guvohnomasi va rahbarining pasport nusxasi;
3. Bankdan K-2 shaklidagi ma’lumotnoma;
4. Korxonaning so‘nggi bir yilda bankdagi pul mablag‘lari aylanmasi haqida ma’lumot;
5. Dori-darmon sotish huquqini beruvchi litsenziya;
6. Bog‘lanish uchun telefon raqamlari.
Amaldagi qonunchilikka muvofiq, zarurat bo‘lsa qo‘shimcha hujjatlar talab etilishi mumkin. Talab etiladigan dori-darmon va tibbiyot buyumlari ro‘yxati so‘rovga ko‘ra taqdim etiladi.
Tanlovda ishtirok etish istagida bo‘lgan korxona va tashkilotlar 2025 yil 8 aprel kuniga qadar yuqoridagi talablar asosida hujjatlarni O‘zbekiston musulmonlari idorasiga taqdim etishlari mumkin.
Manzil: Toshkent shahri, Olmazor tumani, Qorasaroy ko‘chasi, 47-uy. Telefon: 71-240-04-75.