23 Феврал, 2026, 6 Рамазон, 1447
Эй толиби илм!
11.12.2019   2932   3 min.
- Қуръонни ёд олдингми?
- Йўқ.
- Ибн Молик раҳимаҳуллоҳнинг араб тилига оид “Алфийя” номли назмий услубдаги китобини ёд олдингми?
- Суютий раҳимаҳуллоҳ ёки Ироқий раҳимаҳуллоҳнинг ҳадис илмига оид “Алфийя” номли назм услубида ёзилган китобини ёд олганмисан?
- Имом Жазарий раҳимаҳуллоҳнинг тажвид илмига оид назм услубида ёзилган “Матнул Жазарийя”сини ёдладингми?
- Фароиз илмига оид “Роҳбийя” номли китобни ёд олдингми?
- Ақидага оид “Жавҳаратут Тавҳид” ёки “Бадул омолий” китобларини ёд олганмисан?
- Мусталаҳул ҳадисга оид “Байқунийя” манзумасини ёд олганмисан?
- Мантиқ илмига оид “Ас-сулламул мунаврақ” манзумасини ёдлаганмисан?
- Фиқҳга оид бирорта китобни пухта ўргандингми?
- Наҳвга оид бирор китобни пишиқ ўргандингми?
- Балоғатга оид бирорта китобни яхшилаб ўзлаштирдингми?
- Усулул фиқҳга оид бирор асарни қунт билан ўргандингми?
- Ҳадис илмига оид бирор китобни пухта ўргандингми?
- Ақидага оид бирорта китобни чуқур ўргандингми?
- Тафсирга оид бирорта китобни чуқур ўргандингми?
- Мантиқ илмига оид бирор китобни қунт билан ўқидингми?
- Шу ҳолингда ўзингни “Толиби илмман” дейсан.
Маълумки, Қуръони Карим нозил бўлганидан бери хотираларда ёд олиб келинади. Аллоҳ таолонинг Ўзи Қуръонни ёдлашни, эслашни осон қилиб қўйганини эълон қилиб, шундай марҳамат қилган:
وَلَقَدْ يَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّكْرِ فَهَلْ مِن مُّدَّكِرٍ
“Дарҳақиқат, Биз Қуръонни зикр учун осон қилдик. Бас, зикр қилувчи борми?!” (Қамар сураси, 22-оят).
Қуръони Каримдан кейин зикр қилинган китоблар толиби илмлар ёдлаб олиши осон бўлиши учун шеърий услубда ёзилган. Олдинги толиби илмлар мазкур китобларнинг ҳаммасини ёд олиб, илмда пешқадам бўлишган. Бугунги кундаги толиби илмларимиз орасида бу китобларнинг баъзисини ёд олиб бораётганлари ҳам йўқ эмас.
Уламоларимиздан бирлари шундай дейдилар: “Фейсбук вақтингни олади, аммо сенга тўлақонли илм бермайди. Сен вақтингни оладиган нарсани қўйгин-да, илм ўрганишга чуқурроқ кириш. Чунки умр дақиқалари булут каби тўхтовсиз ўтиб бормоқда. Унутма, вақт кескир қилич кабидир. Агар сен уни кесмасанг, яъни ундан фойдаланиб қолмасанг, у сени кесади”.
Аллоҳ таоло барчамизга фойдали илм берсин ва илмига амал қилувчилардан қилсин!
Интернет маълумотлари асосида Нозимжон Ҳошимжон тайёрлади
22.02.2026   2771   1 min.