Бир савол сўрасам: Фолбинга борганнинг никоҳи бузилади-ми?
Фолбинга борган одамнинг никоҳи бекор бўлади-ми?
Ибн Обидин раҳимаҳуллоҳ: “Ким: “Мен ўғирланган нарсаларни биламан ва жин менга хабар берган нарсаларнинг хабарини бераман” деса, кофир бўлади”, деган. (Роддул мухтор). Буларнинг қаторига ғайбдан башорат берувчи мунажжим ва кафт, тош ва бошқа нарсаларга қараб фол очувчилар ҳам киради.
1. Ким фолбин ғайбни билади деган эътиқодда унинг ҳузурига борса ва айтганини тасдиқ қилса, кофир бўлади ва аёли билан ораларидаги никоҳи бузилади. Абу Ҳурайра розияллоҳу анҳу ривоят қилган ҳадисда Расулуллоҳ соллаллоҳу алайҳи васаллам: “Ким келажакда бўладиган ишлардан ҳабар берувчининг ёки бўлиб ўтган ғайб ишлардан ҳабар беручининг ҳузурига борса ва унинг айтганларини тасдиқ қилса, батаҳқиқ Муҳаммадга нозил қилинган нарсага кофир бўлибди”, деганлар (Имоми Аҳмад ривояти).
2. Ким фолбинлар ғайбни билмайди, деган эътиқодда бўлатуриб, улардан бирор нарса сўрашга борса, ҳаром ишга қўл урган бўлади ва қирқ кунлик намози қабул бўлмайди. Расулуллоҳ соллаллоҳу алайҳи васаллам: “Ким фолбинга бориб ундан бирор нарса сўраса, қирқ кунлик намози қабул бўлмайди”, деганлар (Имом Муслим ривояти).