Жорий 2019 йилнинг апрель ойида Германиянинг Гамбург шаҳрида 7-Европа Қуръон ва азон мусобақаси ўтказилади. Бу ҳақда International Quran News Agency хабар берди.
Гамбургдаги Ислом маркази томонидан ташкил этилаётган мусобақа 2019 йилнинг 12-14 апрель кунлари ўтказилиши қайд этилган.
Бу сингари мусобақаларни ўтказишдан мақсад Қуръон таълим ва исломий маданиятни янада чуқурроқ тадқиқ этиш, Мусҳаф ўқувчиларни рағбатлантириш экани айтиб ўтилган. Мусобақа орқали қорилар ва муаззинлар ўзларига тажриба орттиришлари ҳам айтилган.
Ҳифз йўналишида мусобақа фақат эркаклар ўртасида, Тартил бўйича эса фақат аёллар ўртасида мусобақа ташкил этиш айтилган. Азон мусобақасида эркаклар иштирок этади.
Мусобақа икки ёш гуруҳида ўтказилиши маълум қилинган. Бунда 16 ёшгача бўлганлар ва 16 ёшдан катталар гуруҳга ажратилган.
اللهم إنك قد أقدرت بعض خلقك علي السحر والشر ولكنك أحتفظت لذاتك بإذن الضر فأعوذ بما أحتفظت به مما أقدرت عليه بحق قولك ﴿وَمَا هُمْ بِضَارِّينَ بِهِ مِنْ أَحَدٍ إِلَّا بِإِذْنِ اللهِ﴾
Ўқилиши: Аллоҳумма иннака қод ақдарта баъзо холқика аълас сиҳри ваш шарри ва лакиннака иҳтафазта лизатика биизниз-зорри. Фааъузу бима иҳтафазта биҳи мимма ақдарта алайҳи биҳаққи қовлика "Вама ҳум бизооррийна биҳи мин аҳадин илла биизниллаҳ".
Маъноси: Аллоҳим Сен баъзи халқингни сеҳр ва ёмонликка қодир қилдинг. Лекин ёмонликнинг таъсирини Ўзингни изнингда сақлаб қолдинг. Ўзингни изнингда сақлаб қолган нарсанг билан қодир қилган нарсангдан паноҳ беришингни Ўзингни қуйидаги сўзинг ҳаққи ҳурмати сўрайман: "Ва улар Аллоҳнинг изнисиз бирор кишига зарар етказувчи эмасдилар" (Бақара сураси, 102-оят).
©️ Шайх Муҳаммад Мутаваллий Шаъровий раҳимаҳуллоҳнинг дуоларидан.