Олий муфтий Науризбай ҳожи Тағанули маънавий уйғунлик куни муносабати билан "Жусан" операцияси доирасида мамлакатга қайтган Ўтиров аҳолиси билан учрашди.
Учрашув чоғида Олий муфтий Науризбай ҳожи Тағанули уйга соғ-саломат ва омонликда қайтиш Аллоҳнинг буюк раҳмати ва давлатнинг ғамхўрлиги эканини таъкидлади.
"Қозоқлар - етим ва бева-бечораларни ҳеч балога қолдирмаган халқ. "Жусан" (шувоқ) номининг ўзи кўп нарсани билдиради. Бир пайтлар Ислом давлатини бошқарган аждодимиз Султон Байбарс ҳам шувоқнинг исини соғинган. Шувоқ-она юрт, Ватанимиз рамзи. Расулуллоҳ (соллаллоҳу алайҳи ва саллам) ҳам агар душманлари уни ҳайдаб юбормаганларида Маккани тарк етмас эдилар. Афсуски, кўп биродарларимиз ва опа-сингилларимиз жанг майдонига бориб ўлдилар. Болалар яраланди. Аслида дин уруш билан тарқатилмайди. Дин даъватда яшнайди", - дейди Олий муфтий.
Kazislam.kz маълумотларига кўра,, ўз навбатида, "Жусан-2" операцияси туфайли мамлакатга Суриядан қайтганлар мамлакат раҳбариятига, янги ҳаёт ва янги имкониятлар берган ушбу тадбир ташкилотчиларига миннатдорчилик билдирдилар.
"Қозоғистонга қайтганимиз учун Худога шукр қиламиз. Аввал бизда мамлакатимизга бошқа қараш бор эди. Эди Ватанга ҳурматимиз ошди. Аллоҳ сиздан рози бўлсин, - деди Перизат Жаксилик қизи.
Таъкидлаш керакки, "Жусан" операцияси доирасида 21 нафар аёл ва 75 нафар бола Ўтиров вилоятига қайтди. Учрашув Ўтиров вилоятидаги Имангали масжидида бўлиб ўтди. Учрашув якунида олий муфтий Науризбай ҳожи Тағанули "Жусан" операцияси бўйича қайтганларга озиқ-овқат пакетларини ва китобларни топширди, хабар қилади Azan.kz.
Фатво маркази томонидан яна бир қулай хизмат ишга туширилди!
Энди Сиз қаерда бўлманг — юртимизнинг исталган вилоятидами ёки чет элда мусофирмисиз — Муборак Рамазон ойи саҳарлик ва ифторлик вақтларини ҳамда кунлик намоз вақтларини аниқ ва ишончли манбадан билишингиз мумкин.
@fatvouz_taqvim_bot — айнан Сиз турган локация бўйича Рамазон ва намоз вақтларини аниқ ҳисоблаб берадиган махсус телеграм бот.
Телеграм бот афзалликлари:
Фатво маркази тақвим мезонлари асосида ишлайди;
Локацияни автоматик аниқлайди;
Ўз вақтида фойдали эслатмалар юборади;
Ноаниқ манбалардан фойдаланишга ҳожат қолмайди.
Бу қулайлик билан Рамазони карим ва ундан бошқа ойларда ҳам ибодатларингиз янада тартибли ва барокатли бўлади, иншааллоҳ.