03 Апрел, 2025, 5 Шаввол, 1446
Хушхабар! Ўзбекистонлик талабалар ал-Азҳарда грант асосида таълим олади
07.01.2019   4908   1 min.
Аввалроқ, Ўзбекистон делегацияси Миср Араб Республикасига жўнаб кетгани ҳақида хабар берган эдик. Сафар доирасида Мисрнинг ал-Азҳар мажмуаси билан диний кадрлар тайёрлаш, уларнинг касб-маҳоратини ошириш, халқаро конференциялар ва семинарлар ўтказишга оид диний-маърифий соҳадаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилиниши кўзда тутилган.
Миср пойтахти Қоҳира шаҳрида Ўзбекистон делегацияси мамлакатимизнинг Мисрдаги элчихонаси билан ҳамкорликда ал-Азҳар мажмуаси раҳбарининг бошланғич ва ўрта таълим бўйича бошқарма бошлиғи Шайх Али ал-Халилий, ал-Азҳар шайхининг маслаҳатчиси профессор Абдураҳмон Мусо ҳамда ал-Азҳар ректори, профессор Муҳаммад Маҳрасовий билан учрашди.
Учрашув доирасида ал-Азҳар мажмуаси ҳамда Ўзбекистондаги диний соҳага оид марказлар ўртасида ҳамкорлик қилиш тўғрисидаги меморандум лойиҳаси устида муҳокама ўтказилиб, ал-Азҳар ва Ўзбекистондаги диний таълим муассасалари ўртасида талабалар алмашинуви йўлга қўйиш алоҳида қайд қилинди. Келишувга мувофиқ, ҳар йили ўзбекистонлик 25 нафар талаба учун ал-Азҳар томонидан грант ажратилади. Шундан 20 нафар бакалавр босқичи учун 5 нафари эса магистратура босқичи учун ажратилиши белгилаб қуйилди.
Сафар давом этмоқда, хушхабарларни биздан эшитинг.
Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда
02.04.2025   4762   1 min.
Бугун, 2 март куни Диний идора раиси ўринбосари Зайниддин домла Эшонқулов фуқароларни қабул қилиб, мурожаат, арз ва таклифларини эшитди. Қабул чоғида улар томонидан кўтарилган диний савол, ҳаж-умра, оилавий муаммо ва моддий ёрдам олиш сингари масалалар кўриб чиқилди.
Жумладан, шаръий масалалар ечими юзасидан тавсиялар ва моддий ёрдам сўраганларга белгиланган тартибда кўмак берилди.
Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда Диний идорада фуқаролар мурожаати эшитилиб, ҳал этилмоқда