Самарқандда туризмнинг асосий йўналишларидан бири – зиёрат туризмини ривожлантириш борасидаги ишлар келгуси йилда ҳам давом эттирилади.
Бу ҳақда Самарқанд вилояти туризмни ривожлантириш бўйича департамент бошлиғи Дилшод Нарзиқулов ЎзА билан суҳбатда айтиб ўтди.
Унга кўра, Пайариқ туманидаги Имом Бухорий мажмуаси атрофида "ҳалол" стандартига тўлиқ жавоб берадиган умумий овқатланиш корхоналари, меҳмонхоналар ва савдо маркази ташкил этиш режалаштирилган.
"Бугунги кунга келиб халқаро стандартларга тўла жавоб берадиган еттита уч-тўрт юлдузли меҳмонхона қурилмоқда. Ушбу объектларнинг ишга туширилиши билан вилоятнинг зиёрат туризмидаги салоҳияти сезиларли даражада ошади ва меҳмонларнинг узоқроқ яшаши учун шароит яратилади. Нуробод тумани Оқсой қишлоғидаги "Ҳазрати Довуд" мажмуасига туташ ҳудудда "Оқсой ҲД" МЧЖ дор йўли тортиш учун 5 миллион АҚШ доллари қийматидаги лойиҳани амалга оширмоқда. Вилоятнинг тоғли ҳудудларида санаторий-соғломлаштириш майдонларини қуриш бўйича ҳам амалий ишлар бошланди. Ҳозирги кунда 30 дан ортиқ дам олиш жойлари мавжуд бўлиб, улар кунига 4 700 нафар меҳмонни қабул қилиши мумкин", - дейди Нарзиқулов.
У, шунингдек, 2019 йилнинг охирида, тахминан 150 миллион сайёҳлар зиёрат туризми доирасида бутун дунё бўйлаб саёҳат қилишганини маълум қилди.
"Самарқанд вилоятида фаолият юритаётган туроператорлар томонидан вилоятнинг зиёрат туризми соҳасидаги салоҳиятини кенг тарғиб этиш, ушбу йўналишни ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар Самарқанднинг келаси беш йилда зиёрат туризми учун дунёдаги энг яхши ўн йўналишдан бирига айланишига замин яратади. Бундан ташқари, Самарқанд вилоятида туристик инфратузилмани ривожлантириш мақсадида Самарқандда пиёдалар йўлларини таъмирлаш, шаҳар атрофи ва ичкарисида велосипед йўлларини яратиш, 30 та янги маданий мерос объектини сайёҳлик йўналишларига киритиш каби вазифалар белгилаб олинди", - деб хулоса қилди Самарқанд вилоят туризмни ривожлантириш департаменти бошлиғи.