2017 йил 30 май куни Ўзбекистон Миллий матбуот марказида бўлиб ўтган матбуот анжуманида Дин ишлари бўйича қўмита раиси О.Юсупов жорий йилдан бошлаб 7200 нафар юртдошимиз Ҳаж сафарини, келгуси йилдан бошлаб эса 10 минг нафар юртдошимиз Умра зиёратини адо этиши режалаштирилганини эълон қилди.
Эслатиб ўтамиз, ҳозирга қадар ҳар йили юртдошларимиздан 5 минг нафари Ҳаж сафарини ҳамда 6 минг нафари эса Умра зиёратини адо этиб келишаётган эди.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси ахборот хизмати
Аввал хабар берганимиздек, айни кунларда Президентимиз ташаббуси билан юртимизнинг барча ҳудудларида “Рамазон – меҳр-мурувват, аҳиллик ва шукроналик ойи” деган эзгу ғоя асосида кенг кўламли хайрия тадбирлари ва ифторлик маросимлари ўтказилмоқда.
Ана шундай эзгу анъана ва хайрия тадбирлари Сурхондарё вилоятида ҳам кенг қулоч ёзмоқда. Сурхондарё вилояти ҳокими Улуғбек Қосимов ва вилоят бош имом-хатиби Расулжон домла Абдуллаев бошчилигида ҳудуддаги имом-хатиблар маҳаллалардаги эҳтиёжманд хонадонларда бўлиб, ифторлик дастурхонлари ёзиш ва ҳадялар улашиш орқали уларнинг қалбига хурсандчилик киритмоқдалар.
Жумладан, Термиз шаҳридаги “Абдураҳмон Жомий” маҳалласида яшовчи Садатовлар хонадонида файзли ифторлик уюштирилиб, оила аъзоларининг ҳолидан хабар олинди.
Шу куннинг ўзида вилоятдаги 15 та туман бош имом-хатиблари ҳам ўз ҳудудларидаги боқувчисини йўқотган ва муҳтож фуқаролар хонадонларида бўлдилар. Умумий ҳисобда имомлар томонидан 390 та оилага кирилиб, уларга жами 258 миллион сўмлик озиқ-овқат жамланмалари туҳфа қилинди.
Рамазон ойининг тароватини оширишга хизмат қилган бу каби меҳр-мурувват ва саховат тадбирлари бутун ўлкамиз бўйлаб давом этмоқда.