29 Март, 2025, 29 Рамазон, 1446
Озарбайжонда Ўзбекистон зиёрат туризми салоҳияти намойиш қилинди
23.02.2021   1536   1 min.
Мамлакатимизнинг Бокудаги элчихонаси Озарбайжон туризм ва менежмент университетида таҳсил олаётган ватандошимиз Маҳмуд Қораев кўмагида Ўзбекистон сайёҳлик салоҳиятининг онлайн-тақдимотини ўтказди. Унда Озарбайжон туризм ва менежмент университети раҳбарияти ва талабалари, «Yayra Tour» ва «More Tour» сайёҳлик компаниялари вакиллари қатнашди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА.
Тақдимот иштирокчилари Ўзбекистонда туризм соҳасини ривожлантириш бўйича кўрилаётган чора-тадбирлар, шунингдек, мамлакат туризм саноатининг янги қиёфаси, унинг халқаро стандартларга жавоб берадиган ривожланган инфратузилмаси билан таништирилди.
Шунингдек, мамлакатимиз тарихи, ЮНEСКО Бутунжаҳон мероси рўйхатига киритилган Тошкент, Самарқанд, Бухоро, Хива, Шаҳрисабз ва Фарғона водийси шаҳарлари меъморчилиги ва маданиятининг энг қадимий ёдгорликлари ҳақида маълумот тақдим этилди.
Бундан ташқари, зиёрат туризми салоҳияти, янги виза сиёсати, сайёҳлик визалари беришнинг соддалаштирилган тартиби, туризм соҳасидаги сармоявий имкониятлар ҳақида сўзлаб берилди.
Элчихона ўзбекистонлик сайёҳларни Озарбайжонга ва озарбайжонлик сайёҳларни Ўзбекистонга етказиш учун икки томонлама чартер авиақатновларини ташкил этишга кўмаклашиш орқали Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги сайёҳлик оқимини тиклаш бўйича амалий чоралар кўраётгани таъкидланди.
Рўзангиз қабул бўлганининг 13 аломати
15.04.2024   1722   1 min.
Алҳамдулиллаҳ вассолату вассаламу аъла Расулиллаҳ ва аъла аалиҳи ва соҳбиҳи ажмаъийн
Аллома Шинқитий раҳимаҳуллоҳ айтадилар: “Банданинг қилган яхши амалининг қабул бўлгани ёки бўлмагани ғайб иши бўлиб, уни фақат Аллоҳ таоло билади. Аммо солиҳ амалларнинг қабул бўлганининг қуйидаги баъзи аломатлари бор:
1. Ибодатларга янада кўпроқ рағбат қилиш.
2. Ибодатлардан роҳатланиш, уларни хушуъ-хузуъ билан адо этиш.
3. Ибодат асарининг зоҳир бўлиши. Масалан, намознинг фаҳш ва ман этилган ишлардан қайтариши.
4. Ибодатларни адо этишга муҳаббатли бўлиш. Нафл намозларни кўпайтириш.
5. Гуноҳ-маъсиятлардан узоқлашиш.
6. Ибодатлар қабул бўлмай қолишидан хавфда бўлиш. Ужб ва кибрга берилмаслик.
7. Солиҳ амалларни кўпайтириш. Ҳасан Басрий раҳматуллоҳи алайҳ: “Аллоҳ бандадан амалини қабул этган бўлса, уни тоат-ибодатга, яна яхшилик қилишга йўллаб қўяди”, деганлар.
8. Шаввол ойидан 6 кун нафл рўза тутиш.
9. Ибодатларнинг осон қилиб қўйилиши. Тоат-итоатда бардавом бўлиш.
10. Кўп дуо қилиш.
11. Солиҳларни яхши кўриш.
12. Истиғфор айтишни, зикр қилишни ҳамда Қуръони карим тиловатини кўпайтириш.
13. Кечалари қоим бўлиш.