Адлия вазирлиги ташаббуси билан Янги Ўзбекистонда илк бор "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғлари"ни яратишга старт берилди.
2025 йил "Атроф-муҳитни асраш ва "яшил" иқтисодиёт йили" давлат дастури ҳамда "Яшил макон" умуммиллий ҳаракати доирасида жорий йилнинг 15 март куни Адлия вазирлиги томонидан Ўрмон хўжалиги агентлиги ва нодавлат нотижорат ташкилотлари иштирокида ижтимоий шериклик асосида "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғи" ижтимоий лойиҳаси амалга оширилди.
Лойиҳанинг дастлабки босқичида 50 дан ортиқ нодавлат нотижорат ташкилотлари Тошкент вилояти Оҳангарон туманида "Нодавлат нотижорат ташкилотлари боғи"ни ташкил этишда фаол иштирок этишди. Мазкур боғ қарийиб 2 гектар майдонни ўз ичига олган бўлиб, ушбу боққа 2 мингдан ортиқ иқлимга мос манзарали ва мевали дарахт кўчатлари экиш ишлари амалга оширилди.
"Нодавлат нотижорат боғлари"да ҳар бир ташкилот учун алоҳида ҳудуд белгилаб берилади ва кўчатлар парвариши доимий назоратда олинди.
Мамлакатимизда яшил майдонларни кенгайтириш мақсадида бошланган мазкур эзгу лойиҳа доирасида республикамизнинг қолган барча ҳудудларида ҳам "ННТлар боғи"ни яратиш мақсад қилинган.
Мамлакатимизда кам таъминланган оилаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг яшаш шароитларини яхшилаш борасида ибратли ишлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон мусулмонлари идораси Хоразм вилояти вакили Хайрулла домла Абдуллаев, Урганч шаҳар бош имом-хатиби Ҳасанбой домла Кенжаев ва Урганч шаҳар “Кўзли ота” масжиди имом-хатиби Ҳошимжон домла Отажоновлар ҳомийларни жалб қилган ҳолда, Урганч шаҳрида боқувчисини йўқотган, ижтимоий ҳимояга муҳтож уч оилага Урганч шаҳрида қуриб битказилган барча қулайликларга эга кўп қаватли уйлардан 3 та янги хонадон ҳадя қилинди.
Янги уйларни топшириш маросимида Урганч шаҳар ҳокими Бунёд Ражабов, маҳалла аҳли ва мутасаддилар иштирок этди. Хайрулла домла Абдуллаев уй-жойли бўлганларни муборакбод этиб, янги уйларда яхши кунлар, тўйлар бўлишини тилади. Ўз ўрнида уй соҳиблари ҳам бундай эътибор ва ғамхўрликдан кўнгли тоғдек кўтарилиб, бу ишнинг бошида турганларни, инсонпарварлик ёрдами кўрсатганларни дуо қилди.