Маккада “Масжид хизматчилари – инсоният элчилари” дастури ишга тушди
25.08.2022   2183   1 min.
Саудия Арабистони Икки муқаддас масжид ишлари бўйича Бош бошқармаси БМТнинг “Бутунжаҳон гуманитар ёрдам куни” муносабати билан “Масжид хизматчилари – инсоният элчилари” дастурини ишга туширди, дея хабар беради islam.ru Саудия матбуот агентлигига таяниб.
Дастур Макка ва Мадина шаҳарларидаги икки муқаддас масжид ва бошқа жойларда кексалар ва имконияти чекланган инсонларга ўз ибодатларини бажаришда ёрдам бераётган кўнгиллиларни эъзозлашга қаратилган.
Одатда, бундай кўнгилли инсонлар зиёратчилар учун ногиронлик аравачаларини бепул етказиб беришади ва ҳар душанба ва пайшанба кунлари ифторлик тарқатишда иштирок этадилар.
Бошқарманинг ижтимоий, кўнгиллилар ва гуманитар масалалар бўйича вакили Шайх Холид бин Фаҳад Aл Шалавийнинг айтишича, Саудия Aрабистони бутун дунё бўйлаб муҳтожларга ёрдам бериш учун ўз ҳаётини хавф остига қўйган ишчилар ва кўнгиллиларга ҳурмат бажо келтириш учун “Жаҳон гуманитар ёрдам кунини нишонламоқда”. Шунингдек, бу ёшларнинг огоҳлигини ошириб, ёрдам ишларига жалб қилишга ундайди, дейди у.
Дунё янгиликлари
01.04.2025   4344   1 min.