Imom Moturidiy markazi Halqaro ilmiy kengashining I xalqaro anjumani o'tkaziladi
17.03.2021   1309   1 min.
Bugun, 17 mart kuni Imom Moturidiy xalqaro tadqiqotlar markazining Halqaro ilmiy kengashining birinchi onlayn anjumani o'tkazilishi rejalashtirilgan. Unda uzoq muddatli rejalar muhokamasi, Islom dunyosida mo''tadil ta'limotlarni targ'ib qilish, jumladan, moturidizmni o'rganish, markaz faoliyatini xalqaro miqyosda tashkil etish uchun etakchi ilmiy-tadqiqot institutlari va ekspertlar bilan hamkorlik kiradi.
Jumladan, Markaz faoliyatida xorijiy grantlarning ishtirokini muhokama qilish, Imom Moturidiy xalqaro stipendiyasi ustavini tasdiqlash, Markaziy kutubxonada Imom Moturidiy ta'limotiga oid manbalarning asl va elektron nusxalarini to'plash va o'z elektron maydonchasini yaratish rejalashtirilgan.
Halqaro ilmiy kengash konferentsiyasida 50 dan ortiq mamlakat vakillari va Afg'oniston, Bosniya va Gertsegovina, Germaniya, Misr, Turkiya, Iordaniya, Qozog'iston, Malayziya, Rossiya va O'zbekistondan ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari ham ishtirok etishi kutilmoqda.
O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi matbuot xizmatiga tayangan holda "Kabar" xabar berishicha, Qirg'izistondan O'sh Davlat universiteti ilohiyot fakul'teti dekani doktor Zaydindin Ajimamatov qatnashadi.
Markazning Halqaro ilmiy kengashi 2020 yil avgust oyida imom Moturidiy markazi faoliyatini xalqaro miqyosda tashkil etish maqsadida tashkil etilgan bo'lib, 22 nafar mahalliy va xalqaro olimlardan iborat. Halqaro ilmiy kengash raisi - O'zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy, Butundunyo Islom uyushmasi Ta'sis majlisi a'zosi, Butunjahon musulmon ulamolari xalqaro uyushmasi a'zosi, O'zbekiston Halqaro Islom Akademiyasi faxriy doktori Usmonxon Alimov.
01.04.2025   3633   1 min.