31 Mart, 2025, 2 Shavvol, 1446
Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda
04.03.2025   7885   1 min.
Masjidlardagi taroveh namozlari, xatmi Qur’onlardan keyin mo‘min-musulmon xalqimiz jamoat bo‘lib qilayotgan duolar sharofatidan o‘lkamizga osudalik, fayz-baraka yog‘ilmoqda. Zero, Qur’on o‘qilgan joyda farovonlik bo‘ladi. U joylarga Allohning rahmati, barakasi yog‘iladi, balo-ofatlar ariydi. Payg‘ambar alayhissalom: «Bir qavm jamlansa, ba’zisi duo qilsa va qolganlari “omin”, desa, albatta, Alloh taolo ularni ijobat qiladi», deganlar (Imom Tabaroniy rivoyati).
Bugun, 3 mart kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar hazratlari poytaxtimizdagi "Kulolqo‘rg‘on" jome masjidida jamoatga yoshlarni ilm va kasbga yo‘naltirishning ahamiyati mavzusida ma’ruza qilib berdilar. Muftiy hazratlari farzandning yaxshi, odobli, mehnatsevar, sog‘lom bo‘lib o‘sishi ko‘p jihatdan ota-onasiga bog‘liqligi, shunday ekan, har bir ota-ona farzandi yoshlik chog‘ini chiroyli, namunali, foydali va savobli ishlar bilan o‘tkazishiga yordamchi bo‘lishi lozimligi borasida oyat va hadislarga tayangan holda so‘zladilar.
Ta’kidlash joizki, bunday ma’naviy-ma’rifiy suhbatlar yurtimizning barcha masjidlarida O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisining o‘rinbosarlari, imom-domlalarimiz tomonidan o‘tkazilmoqda.
Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda Xatmi Qur’onlar yurtimizga qut-baraka bo‘lmoqda
Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi
20.03.2025   15367   1 min.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yilida ko‘chat ekib, yashillik yaratish ko‘lami kengaydi. Poytaxtimizning Bektemir tumanida yana bir boqqa asos solindi.
Prezidentimiz davlat tashkilotlari va jamoatchilik vakillari bilan birga bu yerda ko‘chat ekdi.
Iykota, Majnuntol, Zilola, Rohat va Iqbol mahallalari orasidagi bu hudud avval qarovsiz joy edi. Elning birligi bilan yana bir yashil makon, aholi hordiq chiqaradigan park paydo bo‘lmoqda. Uch gektarlik hududga o‘rmon konsepsiyasi asosida uch ming tup daraxt va buta ko‘chatlari ekildi. Ularning sug‘orilishi va parvarishiga mas’ullar biriktirildi.
Mahalla faollari, nuroniylar va yoshlar bilan samimiy muloqot bo‘ldi. Davlatimiz rahbari jamoatchilik vakillariga ushbu xayrli tashabbusga hissa qo‘shayotgani uchun minnatdorlik bildirdi.  Barchani kirib kelayotgan Navro‘z bayrami bilan tabrikladi.
Prezident farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida mahallalarda dehqonchilik va obodonlashtirish ishlari safarbarlik bilan olib borilmoqda.
Bahorda 125 million tup ko‘chat ekilishi mo‘ljallangan. Bunda ekin joylarini to‘g‘ri tanlash, sug‘orishni yaxshilashga alohida e’tibor qaratilmoqda. Yangi bog‘da ekilgan ko‘chatlar ana shu ezgu amalning davomi bo‘ldi.
“Atrof-muhitni asrash va “yashil iqtisodiyot” yili davlat dasturiga muvofiq, bu yil ko‘chatchilikka ixtisoslashgan 18 ta o‘rmon xo‘jaligi tashkil qilinadi. Ularda “ilm-loyiha-amaliyot” tamoyili asosida genetik seleksiya ishlari kuchaytirilib, plantatsiyalar kengaytiriladi. “Yashil olam” platformasi ishga tushirilib, ko‘chatlarni onlayn sotib olish yo‘lga qo‘yiladi.
Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi Bektemir tumanida yana bir bog‘ paydo bo‘ldi