31 Mart, 2025, 2 Shavvol, 1446
Yangi O‘zbekistonda ilk bor "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘lari"
18.03.2025   6720   1 min.
Yangi O‘zbekistonda ilk bor
Adliya vazirligi tashabbusi bilan Yangi O‘zbekistonda ilk bor "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘lari"ni yaratishga start berildi.
2025 yil "Atrof-muhitni asrash va "yashil" iqtisodiyot yili" davlat dasturi hamda "Yashil makon" umummilliy harakati doirasida joriy yilning 15 mart kuni Adliya vazirligi tomonidan O‘rmon xo‘jaligi agentligi va nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida ijtimoiy sheriklik asosida "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘i" ijtimoiy loyihasi amalga oshirildi.
Loyihaning dastlabki bosqichida 50 dan ortiq nodavlat notijorat tashkilotlari Toshkent viloyati Ohangaron tumanida "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘i"ni tashkil etishda faol ishtirok etishdi. Mazkur bog‘ qariyib 2 gektar maydonni o‘z ichiga olgan bo‘lib, ushbu boqqa 2 mingdan ortiq iqlimga mos manzarali va mevali daraxt ko‘chatlari ekish ishlari amalga oshirildi.
"Nodavlat notijorat bog‘lari"da har bir tashkilot uchun alohida hudud belgilab beriladi va ko‘chatlar parvarishi doimiy nazoratda olindi.
Mamlakatimizda yashil maydonlarni kengaytirish maqsadida boshlangan mazkur ezgu loyiha doirasida respublikamizning qolgan barcha hududlarida ham "NNTlar bog‘i"ni yaratish maqsad qilingan.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmoniga sharh
28.03.2025   11653   1 min.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Muborak Ramazon hayitini nishonlash arafasida xalqimizga xos ezgulik, bag‘rikenglik, insonparvarlik, mehr-oqibat va kechirimli bo‘lish kabi olijanob fazilatlarning yorqin ifodasi sifatida “Jazo muddatini o‘tayotgan, qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan bir guruh shaxslarni afv etish to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi.
Farmonga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 109-moddasi 23-bandiga asosan jazo muddatini o‘tayotgan hamda qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 488 nafar shaxs afv etildi.