Adliya vazirligi tashabbusi bilan Yangi O‘zbekistonda ilk bor "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘lari"ni yaratishga start berildi.
2025 yil "Atrof-muhitni asrash va "yashil" iqtisodiyot yili" davlat dasturi hamda "Yashil makon" umummilliy harakati doirasida joriy yilning 15 mart kuni Adliya vazirligi tomonidan O‘rmon xo‘jaligi agentligi va nodavlat notijorat tashkilotlari ishtirokida ijtimoiy sheriklik asosida "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘i" ijtimoiy loyihasi amalga oshirildi.
Loyihaning dastlabki bosqichida 50 dan ortiq nodavlat notijorat tashkilotlari Toshkent viloyati Ohangaron tumanida "Nodavlat notijorat tashkilotlari bog‘i"ni tashkil etishda faol ishtirok etishdi. Mazkur bog‘ qariyib 2 gektar maydonni o‘z ichiga olgan bo‘lib, ushbu boqqa 2 mingdan ortiq iqlimga mos manzarali va mevali daraxt ko‘chatlari ekish ishlari amalga oshirildi.
"Nodavlat notijorat bog‘lari"da har bir tashkilot uchun alohida hudud belgilab beriladi va ko‘chatlar parvarishi doimiy nazoratda olindi.
Mamlakatimizda yashil maydonlarni kengaytirish maqsadida boshlangan mazkur ezgu loyiha doirasida respublikamizning qolgan barcha hududlarida ham "NNTlar bog‘i"ni yaratish maqsad qilingan.
Farmonga muvofiq, O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 109-moddasi 23-bandiga asosan jazo muddatini o‘tayotgan hamda qilmishiga chin ko‘ngildan pushaymon bo‘lgan va tuzalish yo‘liga qat’iy o‘tgan 488 nafar shaxs afv etildi.
Afv etilgan shaxslarning 100 nafari asosiy jazodan to‘liq ozod etildi, 268 nafari jazoni o‘tashdan muddatidan ilgari shartli ozod qilindi, 34 nafarining ozodlikdan mahrum etish jazosi yengilroq jazo bilan almashtirildi. Shuningdek, 86 nafar shaxslarga tayinlangan ozodlikdan mahrum etish jazosining muddatlari qisqartirildi.
Afv etilganlarning 17 nafarini chet el fuqarolari, 37 nafarini ayol, 37 nafarini 60 yoshdan oshgan erkaklar, 167 nafarini yoshlar (shulardan, 1 nafari voyaga yetmagan) hamda 5 nafarini taqiqlangan tashkilotlar faoliyatida qatnashgan shaxslar tashkil etadi.
Farmon ijrosi yuzasidan afv etilgan shaxslarni oilasi va yaqinlari bag‘riga qaytarish, ijtimoiy hayotga moslashib, foydali mehnat bilan shug‘ullanishlari, sog‘lom turmush tarzini yo‘lga qo‘yib, jamiyatda munosib o‘rin topishlari uchun ularga ko‘mak berish bo‘yicha mas’ul vazirlik va idoralarga tegishli topshiriqlar berildi.