31 Mart, 2025, 2 Shavvol, 1446
Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda
18.03.2025   6181   1 min.
Haj ibodatini ado etgan hojilarning “Yangi O‘zbekistonning fidoyisi bo‘lib, ma’naviyat targ‘ibotchisiga aylanamiz” tashabbusi doirasidagi ezgu ishlar yurtimiz bo‘ylab keng quloch yoymoqda. Ramazon oyi sharifda o‘tkazilayotgan ma’naviy-ma’rifiy va amaliy tadbirlardan biri Marg‘ilon shahrida bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirga O‘zbekiston musulmonlari idorasining Farg‘ona viloyati vakili, viloyat bosh imom-xatibi Ubaydulloh domla Abdullayev boshchilik qildi.
Tadbir doirasida imom-xatiblar 124 ta oilaga kirib, ma’naviy-ma’rifiy targ‘ibot va amaliy yordam ko‘rsatdilar. Aholi bilan o‘tkazilgan muloqotlar davomida ehtiyojmand fuqarolarga ham moddiy, ham ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlash ishlari amalga oshirildi.
“Robiya hoji ona” masjidi hududida yashovchi kam ta’minlangan oila uchun "Kirguli" mahallasida uch xonali uy qurilib, foydalanishga topshirildi. Bundan tashqari, “Imom Zahriddin” jome masjidi hududidagi xonadonda sodir bo‘lgan yong‘in oqibatida uy katta talafot ko‘rgan va oilaboshi vafot etganligi inobatga olinib, homiylar ko‘magida ushbu xonadon ham moddiy va ma’naviy jihatdan qo‘llab-quvvatlanib kelinayotgani e’tirof etildi.
Shuningdek, peshin namozidan so‘ng qilingan dolzarb mavzulardagi mav’izalar jamoat orasida katta taassurot qoldirdi. Hozirgina qilingan xayrli ishlar ma’naviy targ‘ibotning amaldagi namunasi ekanini yana bir bor ko‘rsatdi.
Yakunda xatmi Qur’onlar yetkazilib, yurt ravnaqi va tinchligi, xotirjamlik va farovonligimiz barqaror bo‘lishini so‘rab duo qilindi.
Farg‘ona viloyati vakilligi
Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda Imom-xatib va hojilar tomonidan aholi vakilliri qo‘llab-quvvatlanmoqda
O‘zbekiston xalqiga Ramazon hayiti tabrigi
29.03.2025   4181   3 min.
Qadrli yurtdoshlar!
Avvalo, siz azizlarni, butun xalqimizni ulug‘ ayyom – muborak Ramazon hayiti bilan chin yurakdan samimiy tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ushbu saodatli damlarda bu yilgi Ramazon oyini har tomonlama munosib o‘tkazib, Iyd-al-Fitrni el-yurtimiz bilan birga mana shunday shodu xurramlikda kutib olayotganimiz uchun Yaratganga behisob shukronalar aytamiz.
Albatta, tub mohiyatida insonparvarlik g‘oyasi mujassam bo‘lgan muqaddas islom dinining ezgu qadriyatlari bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga naqadar uyg‘un va hamohang ekani Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘ldi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Bu haqda so‘z yuritganda, avvalo, ma’naviy poklanish, sabr-qanoat, shukronalik, xayru saxovat fazilatlari ulug‘lanadigan ushbu oyni milliy an’ana va qadriyatlarimizga mos tarzda, yuksak saviyada o‘tkazish, yurtimiz musulmonlari ibodat amallarini emin-erkin ado etishlari uchun barcha sharoitlar yaratilganini ta’kidlash lozim.
Ayniqsa, bu muborak oyning “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” degan g‘oya asosida o‘tkazilgani jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik, mehr-oqibat va saxovat muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Shu maqsadda kam ta’minlangan, yordamga muhtoj oilalar, keksa, nogiron va yolg‘iz insonlar holidan xabar olish, kambag‘al kishilarning og‘irini yengil qilish, uylar va mahallalarni obod etish, uch avlod vakillari ishtirokida ommaviy daraxt ekish, yangi bog‘u rog‘lar barpo etish bo‘yicha ko‘plab xayriya tadbirlari o‘tkazilganini qayd etish zarur. Jumladan, respublikamiz bo‘ylab ko‘pmillatli, ko‘pkonfessiyali mamlakatimiz jamoatchiligi vakillarini birlashtirgan iftorlik marosimlari bizning kuchimiz birlikda va hamjihatlikda ekanini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.
O‘ylaymanki, keyingi yillarda yaxshi an’anaga aylangan bunday marosimlar inson qadrini ulug‘lash, mehnatkash va olijanob xalqimizni yagona, ahil oila sifatida birlashtirish borasida beqiyos ahamiyatga ega bo‘lib, biz bu ishlarni bundan buyon ham albatta davom ettiramiz.
Barchangizga ma’lumki, islom – bu avvalo, odamiylik, ilm-fan, bilim va ma’rifat, ezgu fazilatlarni ulug‘lash ta’limotidir.
Shu borada mamlakatimizda islom sivilizatsiyasi va madaniyati asosida yaratilgan boy ilmiy-ma’naviy merosni to‘plash, o‘rganish va keng targ‘ib etishga so‘nggi yillarda ulkan e’tibor berilmoqda. Ayni shu maqsadda yurtimizda yangi-yangi ilmiy-ma’rifiy markazlar, diniy yo‘nalishdagi ta’lim maskanlari, qutlug‘ ziyoratgohlar barpo etilib, samarali faoliyat olib bormoqda.
Hech shubhasiz, bularning barchasi go‘zal diyorimizda barcha soha va tarmoqlar qatori diniy-ma’rifiy hayot ham uzluksiz rivojlanishda ekanidan dalolatdir. Bu ishlarda yurtimiz mo‘min-musulmonlari, butun xalqimizning munosib hissasi borligini ta’kidlab, buning uchun barchangizga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Mana shu shukuhli ayyomda chet ellarda ona yurtga sadoqat tuyg‘usi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham Ramazon hayiti bilan chin dildan qutlab, ularga ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
Ushbu sharofatli kunda dunyoning uzoq-yaqin o‘lkalaridagi musulmon ummatini ham qizg‘in tabriklab, ularning xalqlari va mamlakatlariga do‘stlik salomimizni yo‘llaymiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Siz, azizlarni Ramazon hayiti bilan yana bir bor chin qalbimdan muborakbod etib, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxtu saodat, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.
Ramazon oyida qilgan barcha ezgu niyat va duolarimiz ijobat bo‘lsin!
Alloh taolo jonajon Vatanimiz va xalqimizni o‘z panohida asrasin!
Iyd-al-Fitr ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin!