3 min.
Muborak Islom dini o'z nomi bilan tinchlik dinidir.Muqaddas va buyuk dinimizning asosiy ta'limotlaridan biri insonlarni tinchlikka chaqirish, kishilarni mehr- muruvvatli, mehr oqibatli bo'lishga, millati, dinidan qat'iy nazar, bir-birlariga izzat-hurmat ko'rsatishga chorlaydi. Biz musulmonlarning muqaddas kitobimiz Qur'onda: "Ey,imon keltirganlar. Yoppasiga itoatga kirishigiz va shaytonning izidan ergashmangiz!" (Baqara,208 oyat.), deb marhamat qilindi. Ushbu oyatda barcha insonlar birlashgan holda tinchlik yo'lini tutishlari lozimligi uqtiriladi. Tinchlik-bu islom dinining shioridir. Shuning uchun ham barcha musulmonlar o'zaro muomalalarini doimo bir-birlariga tinchlik tilash, ya'ni salomlashish bilan boshlaydilar.
Buning oqibatida kӯpgina begunoh insonlar qurbon bo'lib, farzandlar otasiz, ayollar ersiz, bolalar onasiz qoldi. Islom dini asl mohiyati ila inson uchun tinchlik va omonlik dinidir. Abu Hurayradan rivoyat qilingan hadisda Rasululloh (s.a.v): "Qaysi bir musulmon kishi ikkinchi bir musulmon birodariga tig' ko'tarsa, to o'sha tig'ni qaytarib o'rniga qo'ymaguncha Allohning farishtalari unga la'nat aytib tururlar"-deyilgan. (Muslim rivoyati). Yana bir hadisda: "Mo'min kishini haqorat qilish gunoh, u bilan jang qilish esa kufrdir",-deb marhamat qilingan. Demak haqiqiy musulmon nohaq boshqalarga tili va qo'li bilan ozor bermasagina haqiqiy mo'min bo'lar ekan. "Janjal bo'lgan joydan qirq kunlik baraka uchadi"- deb bejizga aytilmagan. Yurtimizdagi har bir fuqaro tinchlikdek aziz ne'matni ko'z qorachig'iday asrashi lozim. Buyuk Robbimiz jonajon yurtimizga tinchlik, xalqimizga farovonlikni ato aylasin!