Халқаро зиёрат туризми форумида бир қанча меморандумлар имзоланди
23.02.2019   4793   1 min.
Кашф этиш, тарғиб қилиш ва ўрганиш анжумани, дея эътироф этилган биринчи халқаро зиёрат туризми доирасида “Ўзбекистонни зиёрат-туризмининг марказларидан бири сифатида эътироф этиш тўғрисида“ги Бухоро декларацияси имзоланди. Бу ҳақда ЎзА хабар берди.
Шунингдек, бир қатор Меморандумлар имзоланди. Туризм қўмитаси қошидаги “Миллий PR-марказ” ҳамда “Global Muslim Traveler Index” доирасида “MATTA” (Малазия), “Crescent Rating” (Сингапур) ассоциациялари, Жакарта тарғибот фонди (Индонезия) ўртасида тузилган Меморандум шулар сирасидандир.
Бу эса келгусида давлатлар ўртасида туризм хусусан, зиёрат туризмини юксалишга хизмат қилади.
Айнан туризм ривожланган масканларда маданий мерос объектларини сақлаш, таъмирлаш, бунда эса уни асл ҳолича келгуси авлодларга етказишдаги ишлар мунтазамлик касб этади. Келгусида ҳудудлардаги ҳозирга қадар ўрганилмасдан қолган муқаддас қадамжоларни излаб топиш, кўлёзмалар фондидаги муҳим маълумотларни излаш, ўқиш туризм юксалиши йўлидаги энг муҳим мақсадлардан бири бўлади.
21.02.2026   5779   1 min.