18 Fevral, 2026, 1 Ramazon, 1447
Muftiy hazrat Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasiga tashrif buyurdi
14.03.2019   11306   2 min.
Kuni kecha, 13 mart kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov hazratlari Tataristondagi xizmat safarlari davomida Tatariston musulmonlari idorasi, madrasalari va masjidlari faoliyati bilan yaqindan tanishdilar. Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi raisi, muftiy Kamil hazrat Samigullin va boshqa mutasaddilar bilan o‘zaro muloqotlar o‘tkazdilar. Muftiy hazratlari Diniy boshqarma ish faoliyati, madrasalarda dars berish jarayonlari, kutubxonalar fondi, mudarrislarning saboq berish mahorati va talabalarga yaratilgan shart-sharoitlarni birma-bir ko‘zdan kechirdilar.
Ma’lumot o‘rnida, Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi 1992 yilda Tatariston musulmonlari qurultoyi qarori bilan tashkil etilgan. Gabdulla hazrat Galiullin Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasining birinchi raisi etib saylangan. 1998 yilda Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi Adliya vazirligida davlat ro‘yxatidan o‘tkazilgan. 2013 yil aprel oyidan boshlab, muftiy Kamil hazrat Samigullin Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasini boshqarib kelmoqda.
Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi bugungi kunda o‘z tarkibiga 9 ta qoziyot, 48 ta tuman muhtasiblari, 1415 ta masjid, 9 ta madrasani o‘z ichiga oladi.
Shuningdek, diniy boshqarma Qozon islom universiteti muassisi hamda Rossiya islom instituti va Bulg‘or islom akademiyasi hammuassisi hisoblanadi.
Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi uslubiy rahbarligi ostida "Halol" standart qo‘mitasi, Tatariston “Vaqf” jamg‘armasi, Tatariston musulmonlari diniy boshqarmasi Haj rasmiy haj-operatori, “Zakot” xayriya jamg‘armasi, “Huzur” nashriyot uyi o‘z faoliyatlarini olib bormoqda.
Tomonlar uchrashuvlar davomida o‘zaro tajriba almashib, bir-birlariga esdalik sovg‘alari topshirdilar.
Safar jarayonlarini saytimiz orqali kuzatishda davom eting.
18.02.2026   756   1 min.