18 Fevral, 2026, 1 Ramazon, 1447
Oliy va o‘rta maxsus islom bilim yurtlariga 2018-2019 o‘quv yili uchun qabul e’lon qilindi
11.06.2018   16199   4 min.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi o‘z tasarrufidagi oliy va o‘rta maxsus islom bilim yurtlariga 2018-2019 o‘quv yili uchun qabul e’lon qiladi.
O‘rta maxsus islom bilim yurtlariga 2018 yilning 15 iyunidan
5 iyuligacha abituriyentlardan hujjatlar qabul qilinadi.
Mazkur bilim yurtlariga “O‘rta maxsus islom ta’lim muassasalariga abituriyentlarni o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom talablariga muvofiq umumiy o‘rta ta’limni (11-sinf bazasida) tamomlaganlik to‘g‘risidagi shahodatnoma (attestat) yoki akademik litsey, kasb-hunar kolleji diplomiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari tanlov asosida qabul qilinadi.
Qabul kvotalari quyidagicha:
“Ko‘kaldosh” o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Toshkent sh.,
(0371) 244-48-27;
• 30 nafar (o‘g‘il bolalar uchun).
Xoja Buxoriy o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Kitob shahri
(0375) 54-27-425;
Sayyid Muhyiddin maxdum o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Andijon sh., (+99895) 201-68-70, (0374) 228-00-91;
“Hidoya” o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Namangan shahri
(0369) 226-60-60;
“Mir Arab” o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Buxoro sh.,
(0365) 224-10-11;
Faxriddin ar-Roziy o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Urganch sh., (+99895) 606-92-55, (+99895) 602-92-57;
Muhammad al-Beruniy o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi,
Nukus sh., (0361) 229-03-26, 229-03-20;
Xadichai Kubro ayol-qizlar o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Toshkent sh., (0371) 299-24-11;
• 20 nafar (ayol-qizlar uchun).
“Jo‘ybori Kalon” ayol-qizlar o‘rta maxsus islom ta’lim muassasasi, Buxoro sh., 221-77-44;
Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom instituti va Mir Arab oliy madrasasiga 2018 yilning 15 iyunidan 10 iyuligacha abituriyentlardan hujjat qabul qilinadi.
Mazkur ta’lim muassasalariga “Oliy ta’lim muassasalariga abituriyentlarni o‘qishga qabul qilish tartibi to‘g‘risida”gi Nizom talablariga muvofiq O‘zbekiston musulmonlari idorasi tasarrufidagi o‘rta maxsus islom bilim yurtini bitirganligi haqida diplomga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasining fuqarolari tanlov asosida qabul qilinadi.
Imom Buxoriy nomidagi Toshkent islom instituti, Toshkent sh., (0371) 227-23-47;
• 42 nafar (o‘g‘il bolalar uchun);
• 8 nafar (ayol-qizlar uchun).
Mir Arab oliy madrasasi, Buxoro viloyati, Kogon tumani
(+99895) 604-45-97;
• 25 nafar (o‘g‘il bolalar uchun).
Shuningdek, Toshkent islom institutining maxsus sirtqi bo‘limiga 2018 yilning 15 iyunidan 30 iyunigacha abituriyentlardan hujjat qabul qilinadi.
Maxsus sirtqi bo‘limga o‘rta maxsus islom bilim yurtlarini tamomlaganligi to‘g‘risidagi hujjatga (diplom) ega bo‘lgan, O‘zbekiston musulmonlari idorasi tizimida 5 yil ish stajiga ega bo‘lgan O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari qabul qilinadi.
Maxsus sirtqi bo‘limning qabul kvotalari to‘g‘risidagi ma’lumot qo‘shimcha e’lon qilinadi.
18.02.2026   1472   1 min.