31 Mart, 2025, 2 Shavvol, 1446
Ehson molni, mablag‘ni barakali qiladi
17.03.2025   3982   1 min.
Davlatimiz Rahbarining «Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi» g‘oyasi asosida ayni kunlarda viloyatimizda saxovat tadbirlari izchil davom etyapti.
Bu jarayonda o‘zga millat, boshqa din vakillariga ham alohida e’tibor qaratilmoqda.
Shu yil 16 mart kuni Ramazonning 16-kuni (16 mart) Ohangaron tumani bosh imom-xatibi Husniddin domla Boyniyozov boshchiligida tumandagi imom-xatiblar ishtirokida kam ta’minlangan, boquvchisini yo‘qotgan, nogiron parvarishlanayotgan 36 ta oila holidan xabar olindi.
Homiylar ko‘magida ularning har biriga 300 ming so‘mlik, jami 11 million so‘mlik oziq-ovqat mahsulotlari yetkazib berildi.
Ular orasida rus, tatar, koreys millatiga mansub xonadon vakillari ham bor.
Alloh taolo marhamat qiladi: «Biror narsani (muhtojlarga xolis) ehson qilsangiz, bas, (Alloh) uning o‘rnini to‘ldirur. U rizqlantiruvchilarning yaxshisidir» (Saba’ surasi, 39 oyat).
Payg‘ambarimiz sollallohu alayhi vasallam esa: «Jonim izmida bo‘lgan Zotga qasam, sadaqa bilan mol kamaymaydi», deganlar (Imom Termiziy rivoyati).
Alloh taolo ehsonlarni qabul qilsin!
Toshkent viloyati vakilligi
Ehson molni, mablag‘ni barakali qiladi Ehson molni, mablag‘ni barakali qiladi Ehson molni, mablag‘ni barakali qiladi Ehson molni, mablag‘ni barakali qiladi
Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi
28.03.2025   8010   1 min.
Bugun, 28 mart kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Shayx Nuriddin Xoliqnazar hazratlari juma namozini Toshkent shahri Ko‘kcha dahasidagi “Shayx Zayniddin” jome masjidida ado etdilar.
Juma namozidan oldin Muftiy hazratlari jomega yig‘ilgan jamoatni yaqinlashib kelayotgan Ramazoni sharif bilan qutlash barobarida “Silai rahmni uzmang!” mavzusida suhbat qilib berdilar.
Muftiy hazrat ma’ruza davomida Ramazon oyi ham nihoyalab borayotgani, shu bois ajru savoblar ko‘paytirib beriladigan onlarni g‘animat bilib, xayrli amallarni ko‘proq qilib qolishimiz lozimligi, ushbu xayrli ishlarning eng afzali qarindosh urug‘larga, yaqinlarga qilingani ekanini bayon etdilar.
Mav’iza asnosida Qur’on karimdagi: “Ular Alloh bog‘lanishga buyurgan narsalarni (ya’ni qarindoshlar bilan aloqani) bog‘laydilar, Parvardigorlaridan qo‘rqadilar...” degan va oyat davomida bularning mukofoti sifatida: “... aynan o‘shalar uchun dunyo oqibati (jannat) bordir”, (Ra’d, 22-23) degan mazmundagi oyati karimalar shar’iy dalil va hayotiy misollar bilan sharhlab berildi.
Go‘zal suhbat oxirida Muftiy hazratlari Haq taolo barchaga ikki dunyo saodatini nasib qilishini so‘rab, elu yurtimiz haqqiga xayrli duolar qildilar.
Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi Qarindoshlarga yaxshilik qilish umrni uzoq, rizqni keng qiladi