Shu yil 23 mart kuni O'zbekiston musulmonlari idorasi raisining birinchi o'rinbosari Homidjon Ishmatbekov, “Vaqf” xayriya jamoat fondi rahbari Yahyo Abdurahmonov va Saudiya Arabistonining O'zbekistondagi elchisi Hishom ibn Mish'al as-Suvaylim o'rtasida muloqot bo'lib o'tdi.
Samimiy suhbatda tomonlar so'nggi yillarda O'zbekiston hukumatining Saudiya Arabistoni bilan hamkorlik aloqalari kengayib borayotgani haqida to'xtalib, ikki xalqni bog'lab turuvchi mushtarak jihatlar – din, madaniyat, ilm-ma'rifat borasidagi aloqalarni alohida qayd etdilar.
Do'stona uchrashuv chog'ida Saudiya Arabistonidagi “Podshoh Salmon” nomidagi insonparvarlik yordami markazi tomonidan Ramazon oyi munosabati bilan xayriya sifatida 50 tonna xurmo topshirildi. Taqdim etilgan xurmolar uchun “Podshoh Salmon” fondi va Saudiya Arabistonining elchixonasiga O'zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan minnatdorlik bildirildi. Shuningdek, ushbu xayriya tadbirining muborak Ramazon oyi arafasida amalga oshirilishi ayni muddao ekani ta'kidlandi. O'z o'rnida elchi janoblari kelgusida O'zbekistonda shu kabi xayriya tadbirlarni ko'proq tashkil etilishini ma'lum qildi.
Mazkur xurmolar “Vaqf” xayriya jamoat fondi tomonidan Ramazon oyi arafasida respublikamizdagi tashkilotlar, masjidlar, madrasalarga xayriya sifatida tarqatilishi rejalashtirilgan.
Uchrashuv do'stona va samimiy ruhda o'tdi.