O‘zbekistonda faoliyat yuritayotgan xorijlik ustoz sifatida shuni alohida ta’kidlashni istardimki, keyingi yillarda mamlakatingizda barcha sohalar qatori ma’naviy-ma’rifiy hayotda ham keng qamrovli islohotlar amalga oshirilmoqda. Ayniqsa, diniy-ma’rifiy sohani tizimli rivojlantirish, aholiga qulay sharoitlar yaratish va inson qadrini yuksaltirishga qaratilgan sa’y-harakatlar yuksak e’tirofga loyiq.
Jumladan, muqaddas Ramazon oyini munosib kutib olish va uni yuqori saviyada o‘tkazish, ehtiyojmand aholini qo‘llab-quvvatlash, xayriya va iftorlik tadbirlarini keng yo‘lga qo‘yish borasida olib borilayotgan ishlar jamiyatda mehr-oqibat va hamjihatlik muhitini yanada mustahkamlamoqda. Bu kabi ezgu tashabbuslar davlat va jamiyat hamkorligining amaliy ifodasi sifatida namoyon bo‘lmoqda.
Shu bilan birga, diniy ta’limni takomillashtirish, masjidlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash, soha xodimlarining malakasini oshirish hamda ma’rifiy targ‘ibotni zamonaviy yondashuvlar asosida tashkil etish borasidagi islohotlar o‘zining ijobiy samarasini bermoqda.
Kuzatuvchi sifatida aytish mumkinki, mazkur izchil islohotlar yurtda bag‘rikenglik, o‘zaro hurmat va ijtimoiy barqarorlik muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda. Bu esa O‘zbekistonning ma’naviy taraqqiyot yo‘lida qat’iy va puxta qadamlar bilan ilgarilayotganini yaqqol namoyon etadi.