23 Fevral, 2026, 6 Ramazon, 1447
O'zbekiston qadimiy yodgorliklari va boy madaniy xilma-xilligi bilan «tarix xazinasi»ga aylangan — «Al'-Anba'» nashri
28.10.2020   2341   2 min.
Kuvaytning kundalik «Al'-Anba'» gazetasining navbatdagi sonida «O'zbekiston: geografiya va tarixning ulug'vorligi» sarlavhasi ostida maqola chop etildi, deb xabar bermoqda «Dunyo» axborot agentligi muxbiri.
Maqolada O'zbekistonning ulkan sayyohlik salohiyati, qadimiy tarixga ega yodgorliklari, go'zal tabiati va rang-barang madaniy xilma-xilligi targ'ib qilinadi, unining dunyo sayohatchilari uchun unutilmas va jozibali manzil ekani ta'kidlanadi.
«Asrlar davomida Buyuk ipak yo'li orqali savdo-sotiq aloqalari hozirgi O'zbekiston hududi orqali amalga oshirildi. O'zbekistonning o'ziga xos geografik joylashuvi esa uning madaniyatlar chorrahasi, savdo munosabatlari bilan birga, ilm-ma'rifat, urf-odatlar, moddiy va nomoddiy qadriyatlar beshigiga aylanishiga imkon berdi», deb yozadi maqola muallifi.
Maqolada O'zbekistonga sayohat qilgan inson taniqli olimlar va mutafakkirlar —Imom Buxoriy, Imom Termiziy, Ibn Sino, Al-Horazmiy kabi buyuk allomalar yashagan Samarqand, Toshkent, Buxoro va Horazm singari mashhur shaharlar bilan yaqindan tanishishi, tarixiy muhit bilan hamohang bo'lib ularni o'rganishi mumkinligi ta'kidlangan.
Nashrda O'zbekiston o'zining qadimiy yodgorliklari va boy madaniy xilma-xilligi sabab «tarix xazina»ga qiyoslanadi. Mamlakatdagi ko'plab me'moriy yodgorliklar YuNESKOning Butunjahon merosi ro'yxatiga kiritilgani qayd etiladi.
«Tarixiy binolar bugungi kunda yaxshi saqlangan va insoniyat madaniy merosida katta ahamiyatga ega» deydi muallif.
Maqolada, nashr mushtariylariga, shuningdek, Samarqand, Buxoro, Horazm, Shahrisabz va Toshkent shaharlaridagi me'moriy yodgorliklar, tarixiy ziyoratgohlar haqida ma'lumotlar beriladi.
Maqola so'ngida «Mamlakatda tashkil etiladigan turli tadbirlar, mahalliy aholining mehmondo'stligi va sayyohlarga munosabati O'zbekistonga sayohatning unutilmas taassurotlarga boy bo'lishini ta'minlaydi» deya xulosa qilinadi.
22.02.2026   2536   1 min.