Xorijlik sayyohlar buyuk turkiy olimlar izidan safarga chiqishi mumkin
10.07.2020   2118   2 min.
«KazakhTourism» milliy kompaniyasi yangi sayyohlik yo‘nalishi sifatida Qozog‘iston haqida imijli videoroliklarini yaratish niyatida.
Kazakh-tv.kz ma’lumotiga ko‘ra, uch tildagi – qozoq, rus va ingliz tillaridagi ushbu videorolik respublikaning favqulodda sayyohlik salohiyatini yaqqol namoyon etadi. Darvoqe, mutaxassislar mamlakat va butun Markaziy Osiyo mintaqasi diqqatga sazovor omilga ega ekanini ham aytishadi. Bu yerda Sharq va G‘arb, shuningdek, zamonaviy infratuzilma va qadimiy sivilizatsiyalarning boy tarixi uyg‘unlashib ketgan. Bu yerda antik davrning eng mashhur olimlari ishlagan. Zamonaviy O‘rta Osiyo mintaqasida ular uchun bu qadar jozibador bo‘lgan narsalarni turistlar turkiy dunyoning buyuk allomalari izidan borib topishlari mumkin. Birlashgan sayohatlar ularga bu imkoniyatni berishi mumkin. O‘zbekistonlik mutaxassislar Qozog‘iston Respublikasi Turkiston vilyaotidagi Ahmat Yassaviy maqbaralariga, so‘ngra O‘zbekistonning Toshkent viloyatidagi "Zangiota" yodgorlik majmuasiga va Qoraqalpog‘istondagi Hakim ota Bakirg‘oniy maqbarasiga tashriflarni qamrab oladigan transchegaraviy sayohatlarni ham ishlab chiqishni taklif etmoqda.
«Mi predlagayem sformirovat Yediniy kalendar kulturnix meropriyatiy stran tyurkoyazichnix gosudarstv, v ramkax kotorix neobxodimo budet koordinirovat organizatsiyu razlichnix festivaley, demonstriruyushix kulturi i traditsii tyurkoyazichnix stran», - skazal predsedatel Gosudarstvennogo komiteta po razvitiyu turizma Uzbekistana, Aziz Abduxakimov.
"Biz turkiy tilli mamlakatlarda madaniy tadbirlarning yagona taqvimini yaratishni taklif qilamiz, unda turkiy tilli mamlakatlarning madaniyati va an’analarini namoyish etuvchi turli festivallarni tashkil etishni muvofiqlashtirish kerak bo‘ladi", - deydi O‘zbekiston turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov.
Ixtisoslashgan sun’iy yo‘ldosh telekanali Qozog‘iston, Turkiya, Ozarbayjon, O‘zbekiston va Qirg‘iziston doimiy a’zo bo‘lgan Turkiston Kengashi davlatlarining sayyohlik salohiyatini targ‘ib qiladi. Mutaxassislar respublikalarda turistik yo‘nalishlarning yagona xaritasiga ega umumiy Internet portalini yaratishni ham taklif qilmoqdalar. Saytda mahalliy va xorijiy sayyohlarga turkiy xalqlarning tarixi, madaniyati, an’analari va zamonaviy hayoti haqida ma’lumotlar beriladi, virtual sayohatlar va ekskursiyalarni joylashtirish imkonini beradi.
21.02.2026   5832   1 min.