Shu yilning 7-11 oktyabr kunlari Saudiya Arabistoni Podshohligining Makkai mukarrama shahrida XXXIX Xalqaro Qur’oni karim musobaqasi o‘tkaziladi. Vakillarimizdan Toshkent islom instituti bitiruvchisi Saydulloh qori Tohirov va “Ko‘kaldosh” o‘rta maxsus islom bilim yurti talabasi Abdulbasir qori Kamolov mazkur musobaqada ishtirok etish uchun 2 oktyabr kuni Saudiya Arabistoniga jo‘nab ketishdi.
Shuningdek, shu yilning 7 – 9 oktyabr kunlari Rossiya Federatsiyasining poytaxti Moskva shahrida XVIII Xalqaro Qur’oni karim musobaqasi bo‘lib o‘tadi. Har yili dunyoning sharq va g‘arb mamlakatlari vakillari ushbu musobaqada ishtirok etib kelmoqda. Hozirda mazkur musobaqada qatnashish uchun 32 ta mamlakat vakillari tashrif buyurishdi. Quvonarli jihati shundaki, ushbu musobaqada yurtimiz vakili Toshkent shahar, Uchtepa tumanidagi “Hazrati Umar” jome masjidi imomi noibi Azimboyev Valixon qori ham qatnashadi. Vakilimiz so‘ziga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasida o‘tkaziladigan XVIII Xalqaro Qur’oni karim musobaqasi shartlari Qur’oni karimni tajvid qoidasi bilan o‘qish va uni chiroyli talaffuz qilishdan iborat. Qorilarimizga mazkur xalqaro nufuzli musobaqalarda oliy o‘rinlarni egallashini Allohdan so‘rab qolamiz.