21 Fevral, 2026, 4 Ramazon, 1447
Xushxabar: Samarqand va So‘g‘d viloyati o‘rtasida avtomobil o‘tkazish punkti ochildi
Bahor faslining ilk kunida O‘zbekistonning Samarqand viloyati bilan Tojikistonning So‘g‘d viloyatini ajratib turuvchi Urgut tumanidagi “Sarazm–Jartepa” nazorat-punktida katta shodiyona bo‘ldi. Bu yerda viloyat va tuman hokimligi, ziyolilar, imom-xatiblar, yoshu keksa, erkagu ayollar guvohligida o‘n yil muqaddam yopilgan chegara nazorat punkti qayta ochildi.
So‘nggi oylarda qo‘shnilar bilan yaqin aloqalar qayta tiklandi. Mintaqadagi barcha mamlakatlar sari yaqinlashdik. Tan olish kerakki, Tojikiston bilan aloqalarni tiklashni xalqlarimiz intiqlik bilan kutgan edi. O‘zaro manfaatli, xayrixoh do‘stlik, samimiyat, tarixiy qardoshlikka asoslangan yangilanishlar ro‘y berishi Yaratganning katta marhamati bo‘ldi.
Muhtaram Yurtboshimizning sa’y-harakatlari ortidan qardosh xalqlar orasida aloqalarni mustahkamlash, ikki davlat orasidagi hamkorlikni rivojlantirish yo‘lida tashlangan navbatdagi muhim qadam chin ma’nodagi tarixiy voqea bo‘ldi.
Aytish joizki, bu xayrli yangilanishlarni ilgari turli sabablar tufayli berkitib qo‘yilgan chegaraning har ikki tomonida yashovchi kishilar teran his qilishdi. Qarindoshlari, do‘stlari bilan ko‘rishish endi avvalgiday uzoq vaqt va asabbuzarlikni talab etuvchi mushkul vazifa emas, balki quvonchli hodisaga aylandi. Axir bizning qardoshlik rishtalari bilan bog‘langan, mehmondo‘stlik bilan nom chiqargan mintaqamizda shunday bo‘lishi ham kerak.
Xalqimizga xos an’ana faqat bayram yo xursandchilikni baham ko‘rishdan iborat emas. Aksincha, qiyin vaziyatda yelkadosh, so‘z va amaliy ish bilan xalqlarimizni jalb qilgan holda, muammoni birgalikda hal etish undan-da muhim.
Chegaralar ochilishi marosimida ishtirok etganlar ikki xalq o‘rtasidagi qadim-qadimdan davom etib kelayotgan azaliy an’analar qayta jonlanayotganini ko‘rib, Yaratgan Parvardigorga shukronalar aytishdi.