21 Fevral, 2026, 4 Ramazon, 1447
Islomda barchasi ma’lum, faqat chiroyli amal qilish qoldi xolos
Alloh taologa bitmas-tuganmas hamdu sanolar bo‘lsin.
Payg‘ambarimizga mukammal va batamom salavotu durudlar bo‘lsin.
Nabiy sollallohu alayhi vasallam: Qachonki, birortangiz Islomini chiroyli qilsa, uning qilgan har bir yaxshi amali o‘n mislidan yetti yuz barobargacha ko‘paytirib yoziladi. Qilgan har bir yomon amali esa o‘z mislicha yoziladi, dedilar.
Boshqa bir rivoyatda: Faqat Alloh uni o‘tib kechib yuborsa (yozilmaydi)”, deyilgan (Ikki Shayx rivoyat qilishgan).
Payg‘ambarimiz sollallohu alayhi vasallam ushbu hadisi shariflarida biz ummatlarini muxlis musulmon bo‘lishga targ‘ib qilmoqdalar. Chunki o‘ta muxlis musulmon bo‘lmay turib, hech kim o‘z Islomini chiroyli qila olmaydi. O‘tgan hadislarning birida kishi Islomining chiroyli bo‘lishi ichdan ham, ustdan ham Islomning hamma talablariga javob bera oladigan bo‘lishi bilan amalga oshishini o‘rgangan edik.
Inson o‘z Islomini chiroyli qilganda esa katta va ulkan mukofotga sazovor bo‘lar ekan. Bu mukofot esa ikki tomonlama bo‘ladi:
1. Uning qilgan har bir yaxshi amali o‘n barobardan yetti yuz barobargacha ko‘paytirib yozilar ekan.
2. Uning qilgan har bir yomon amali o‘z mislicha, ko‘paytirilmasdan yozilar yoki Alloh xohlasa, kechirib yuborilar ekan. Bu esa albatta, mo‘min bandaning oliy darajalarga erishishidan dalolat beradi.
Bu hadisi sharifdan olinadigan foydalar ochiq-oydin ko‘rinib turibdi. Faqat Islomimizni chiroyli qilishga urinishimiz qoldi, xolos.
“Hadis va hayot” kitobidan