26 август куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Усмонхон Алимов ҳазратлари Самарқанд вилоятидаги Ҳадис илми мактабида янги 2019-2020 ўқув йилига тайёргарлик, талабалар ва педагог-ўқитувчиларга яратилган шарт-шароитлар билан танишиш мақсадида ушбу олий таълим муассасасига ташриф буюрдилар.
Муҳтарам Президентимиз шу йилнинг 11 январь куни янги мактаб билан танишиб, бу ерда талабаларга Имом Бухорий, Имом Мотуридий, Бурҳониддин Марғиноний ва бошқа буюк алломаларимиз асарларини пухта ўргатиш борасида алоҳида тўхталган эдилар.
Шу муносабат билан ташриф чоғида муфтий ҳазратлари Олий мактаб кафедралари фаолияти, ўқув хоналари, кутубхона ва таълим-тарбия жараёнларини олиб боришнинг энг замонавий услублари билан яқиндан танишдилар. Шунингдек, электрон портал, хорижий профессор ўқитувчилар ва юртимиздаги Ислом уламолари ўтадиган дарс машғулотларини ёзиб бориш, онлайн дарслар ўтказиш мақсадида ташкил этилаётган мультимедия бўлимининг ташкилий ишлари ҳам кўздан кечирилди. Бундан ташқари, кутубхонани зарурий адабиёт ва дарсликлар билан таъминланиши, хорижий мамлакатлардан келтирилган китоблар ҳамда ўқув режа ва дастурлар, шунингдек хорижий давлатлардаги Ислом олий таълим институтлари, профессор-ўқитувчилар ва уламолардан олинган тақризлар, таклиф ва тавсиялар кўриб чиқилди.
Ташриф чоғида мактабда таълим сифати, ўқув дарсликлари турлари, хорижий ва маҳаллий ўқитувчиларга ҳамда талабаларга янада қулайликлар ташкил этиш бўйича муфтий ҳазратлари муҳим тавсиялар бердилар.
Бугун, 2 апрель куни Ўзбекистон мусулмонлари идорасида диний соҳада фаолият юритаётган матбуот ва ахборот хизмати ходимлари учун ўқув семинари ўтказилди. Унда Ўзбекистондаги ислом цивилизацияси маркази, Ўзбекистон халқаро ислом академияси, Имом Мотуридий халқаро илмий-тадқиқот маркази, Ўзбекистон мусулмонлари идораси Қорақалпоғистон қозиёти, вилоятлар ва Тошкент шаҳар вакилликлари матбуот котиблари ва ахборот хизмати ходимлари иштирок этди.
Анъанага мувофиқ, тадбир Қуръони карим тиловати билан бошланди. Дастлаб Ўзбекистон мусулмонлари идораси раисининг биринчи ўринбосари Ҳомиджон домла Ишматбеков семинар иштирокчиларига хайрли тилаклар билдирди. Шунингдек, бугунги ахборот ва технологиялар замонида диний соҳа фаолиятига оид материалларни оммага тақдим этиш, нохолис ахборотлардан огоҳлантириш ниҳоятда муҳим экани, бу эса соҳада ишлаётган матбуот котиблари ва мутахассислар зиммасига катта масъулият юклаши, шу боис улар ўзининг доимий малакасини ошириб бориши зарурлиги, бунда ўқув семинарларнинг алоҳида ўрни борлигини таъкидлади.
Шундан сўнг тўғридан-тўғри ва масофавий шаклда ўтган ўқув семинар тингловчилари Филология фанлари доктори Беруний Алимов, Дин ишлари бўйича қўмита бош мутахассиси Яҳёбек Ҳайиталиев, Алишер Навоий номидаги Тошкент давлат ўзбек тили ва адабиёти университети таянч докторанти Ориф Толиб каби соҳа мутахассисларининг дарсларини тинглади.
Ўқув-семинар давомида “Интернет тармоғида тарқалаётган ёт ғояларнинг таҳлили: муаммо ва ечимлар”, “Диний соҳа ходимларининг ОАВ ва ижтимоий тармоқларда чиқишлари тартиби бўйича тавсиялар”, “Замонавий ахборот технологияларда матнли материалларни тарқатиш усуллари” каби мавзуларда бир-биридан қизиқарли машғулотлар олиб борилди.
Ҳар бир дарс якунида тингловчилар ўзларини қизиқтирган саволларга атрофлича жавоб олишди.