Бугун, 25 октябрь куни соат 15:00да Ўзбекистон Миллий матбуот марказида Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги Дин ишлари бўйича қўмита томонидан “Ҳаж ва Умра сафари тўғрисида” оммавий-ахборот воситалари учун брифинг ўтказилаётгани ҳақида маълумот берган эдик.
Брифингда айтилганидек куз мавсумидаги Умра зиёратининг дастлабки рейси жорий йилнинг 28 октябрь куни амалга оширилади.
Маълумот учун, Жамоатчилик кенгаши томонидан Умра сафарига бормоқчи бўлган ҳар-бир фуқаро учун тўланадиган маблағ қиймати 5 804 000 сўм (бориш-келиш авиачиптасидан ташқари) миқдорда арзон бўлишига эришилди. (Тошкент – Жидда – Тошкент авиачиптаси нархи 5 096 000 сўм).
Бугун, чоршанба куни Диний идорада фуқароларнинг навбатдаги қабули бўлиб ўтди.
Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси ўринбосари Муҳаммадолим домла Муҳаммадсиддиқов томонидан қабул қилинган фуқароларнинг мурожаат, арз ва таклифларига қулоқ тутди.
Қабул чоғида улар томонидан Рамазон ойига ҳозирлик, Ҳаж, Қуръон курслари, имом-хатиблар фаолияти, масжидлар, моддий ёрдам сингари масалалар баён этилди. Мурожаатларни кўриб чиқиш ва тез орада ҳал қилиш учун Диний идора масъулларига тегишли вазифалар юкланиб, шу куннинг ўзида ижросига киришилди.
Бу каби қабуллар Ўзбекистон мусулмонлари идорасининг ҳудудлардаги вакилликлари ва барча жоме масжидларида ҳафтанинг ҳар чоршанба куни имом-домлалар томонидан амалга оширилиши анъанага айланган.