Мамлакатимизда кам таъминланган оилаларни ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, уларнинг яшаш шароитларини яхшилаш борасида ибратли ишлар амалга оширилмоқда. ЎМИ Хоразм вилояти вакили Хайрулла домла Абдуллаев, Урганч шаҳар бош имом-хатиби Ҳасанбой домла Кенжаев ва Урганч шаҳар “Кўзли ота” масжиди имом-хатиби Хошимжон домла Отажоновлар ҳомийларни жалб қилган ҳолда Урганч шаҳрида боқувчисини йўқотган, ижтимоий ҳимояга муҳтож учта оилага Урганч шаҳрида қуриб битказилган барча қулайликларга эга кўп қаватли уйлардан, 3 та янги хонадон ҳадя қилинди. Янги уйларни топшириш маросимида Урганч шаҳар ҳокими Бунёд Ражабов, маҳалла аҳли ва мутасаддилар иштирок этди. Хайрулла домла Абдуллаев уй-жойли бўлганларни муборакбод этиб, янги уйларда яхши кунлар, тўйлар бўлишини тиладилар. Ўз ўрнида уй соҳиблари ҳам бундай эътибор ва ғамхўрликдан кўнгли тоғдек кўтарилиб, бу ишнинг бошида турганларни, инсонпарварлик ёрдами кўрсатганларни дуо қилдилар.
Мазкур хайрли тадбирда хизмати ва саховати билан иштирок этган барча сахий инсонларни Аллоҳ таолонинг Ўзи мукофотласин!
“Яхшиликнинг мукофоти, фақат яхшиликдир”!
Бугун, 1 апрель куни Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси, муфтий Шайх Нуриддин Холиқназар ҳазратлари Андижон вилояти Избоскан туманидаги бахтсиз ҳодиса рўй берган “Аҳмадали ҳожи” жоме масжидини мутасаддилар иштирокида кўздан кечирдилар. Воқеа туфайли таъзияли бўлган хонадонларга ҳамдардлик билдирдилар. Қуръони карим оятлари ўқилиб, марҳумлар ҳақига бағишланди.
Сўнгги маълумотларга кўра, 31 март куни (https://t.me/muslimuzportal/40908) масжид таҳоратхонасида газ-ҳаво аралашмасининг чақнаши оқибатида бир неча фуқаро ҳалок бўлиб, 10 киши турли жароҳатлар билан шифохонага ётқизилган. Ҳодиса натижасида таҳоратхона девор ва том қисмига зарар етган, ёнғин содир бўлмаган.
Муфтий ҳазратлари бошчилигидаги уламолар вафот этганларнинг жаноза намозларида, маърака-маросимларида ҳақларига дуолар қилишди. Марҳумларнинг яқинларига моддий-маънавий тасалли берилди. Тан жароҳати олиб, шифохоналарда муолажа олаётганларга тез фурсатда соғайиб кетишларини тиланди.
Ҳалок бўлганларнинг оила аъзоларига Ўзбекистон мусулмонлари идораси томонидан моддий ёрдамлар берилди. Шу билан бирга, амалдаги қонунчиликка асосан моддий ёрдам пуллари ҳам тўлаш назарда тутилган. Масжиднинг талафот кўрган қисмини қайта тиклаш ишлари учун ҳам белгиланган тартибда маблағлар ажратилади.