O'zbekiston musulmonlari idorasi tomonidan muborak Ramazon oyini munosib tarzda kutib olish, uni yuqori saviyada o'tkazish va Taroveh namozlarida mo'min-musulmonlarga qulay shart-sharoitlar hozirlash maqsadida masjidlarda tayyorgarlik ishlari boshlandi.
Jumladan, masjidlarda Taroveh namozlariga qulay shart-sharoitlarni hozirlash maqsadida, joriy yilning 10 aprel', shanba kuni “Ozodalik kuni” o'tkaziladi.
Koronavirus kasalligi bilan bog'liq murakkab vaziyat davom etayotganini inobatga olgan holda taroveh namozlarida sanitariya-epidemiologik nazorat kuchaytiriladi. Hususan, namozxonlar tibbiy niqobda bo'lish, oraliq masofani saqlash, tashrif buyuruvchilar tana haroratini o'lchash, antiseptik vositalardan foydalanish kabi karantin tartib-qoidalariga rioya qilinadi.
Masjidlarda elektr, gaz va yong'in xavfsizligi hamda namoz o'qiladigan joylar muhofazasiga katta e'tibor qaratiladi, texnik jihozlarning sozligi ko'rikdan o'tkaziladi.
Imom-xatiblar tamonidan OAV va Internet saytlari, ijtimoiy tarmoqlarda Ramazon oyining mazmun-mohiyatini o'zida mujassam etgan chiqishlari qilinadi. Shuningdek masjidlardagi Taroveh namozlarining shukuhi, mo'min-musulmonlarning xushkayfiyati ham keng yoritiladi.
Alloh taolo yurtimiz va dunyo musulmonlarini Ramazon oyiga eson-omon etkazib, O'zi rozi bo'ladigan tarzda o'tkazishimizni nasib aylasin. Ushbu ulug' oyda bo'ladigan toat-ibodatlar va duo iltijolarimiz sababidan butun dunyodan vabo va ofatlarni ko'tarsin!