Pandemiya sharoitida mamlakatimizda koronavirus infektsiyasi tarqalishini oldini olish maqsadida O'zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2020-2021 o'quv yili uchun qabul imtihonlarini ochiq maydonlarda o'tkazish bo'yicha ko'rsatma berildi.
O'zbekiston musulmonlari idorasi tasarrufidagi o'rta maxsus islom ta'lim muassasalarida qabul imtihonlari Davlat test markazi tomonidan o'tkazilishi belgilangan bo'lib, quyidagi hududlardagi ochiq maydonlarda o'tkaziladi:
- “Muhammad al-Beruniy” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun “Turon” markaziy stadioni – Qoraqalpog'iston Respublikasi, Nukus shahri;
- “Sayyid Muhyiddin maxdum” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Sportning o'yin turlari va engil atletikaga ixtisoslashtirilgan bolalar-o'smirlar sport maktabi asosiy stadioni 1A-binosida – Andijon shahar, 3-kichik daha, Mashrab ko'chasi;
- “Hidoya” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Navbahor-umid stadioni – Namangan shahri, 5-kichik tuman;
- “Hoja Buxoriy” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun “Nasaf” futbol klubi mashg'ulotlar maydoni – Qarshi shahar, Mustaqillik shoh ko'chasi 5-uy;
- “Mir Arab” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Buxoro sport majmuasi stadioni – Buxoro shahar, Ibrohim Mo'minov ko'chasi 9-uy, “Dilkusho” tennis stadioni – Buxoro shahar, Islom Karimov ko'chasi 24-uy;
- “Jo'ybori Kalon” ayol-qizlar o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Buxoro sport majmuasi stadioni – Buxoro shahar, Ibrohim Mo'minov ko'chasi 9-uy, “Dilkusho” tennis stadioni – Buxoro shahar, Islom Karimov ko'chasi 24-uy;
- “Faxriddin ar-Roziy” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Horazm sport majmuasi – Urganch shahar, Baynalmilal ko'chasi 18-uy;
- “Imom Termiziy” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun “Surxon” sport majmuasi zaxira futbol maydoni – Termiz shahri, A.Navoiy ko'chasi, 43-B uy;
Qoraqalpog'iston Respublikasi va viloyatlarda joylashgan ta'lim muassasalari bo'yicha test sinovlari 2020 yil 16 sentyabr' kuni soat 17:00 da boshlanadi. Abituriyentlardan test sinovlari o'tkaziladigan hududlarga soat 15:30 da pasport va DTM ruxsatnomasi bilan kelishlari talab etiladi.
- “Ko'kaldosh” va “Hadichai Kubro” o'rta maxsus islom ta'lim muassasasiga hujjat topshirgan abituriyentlar uchun Toshkent shahar, Talabalar shaharchasi - Mo'ljal Beruniy metrosi chiqish joyi.
Abituriyentlar karantin talablaridan kelib chiqqan holda quyidagi tartibda test sinovlariga kiritiladi:
- dizenfektsiya tonnelidan o'tkaziladi;
- tana harorati masofadan o'lchash qurilmasi orqali o'lchanadi;
- tibbiy niqob va qo'lqop bilan ta'minlanadi.
DTM ruxsatnomasini qay tartibda olish bo'yicha qo'shimcha ma'lumot beriladi.
Ta'lim va ilmiy-tadqiqot bo'limi
Qadrli yurtdoshlar!
Avvalo, siz azizlarni, butun xalqimizni ulug‘ ayyom – muborak Ramazon hayiti bilan chin yurakdan samimiy tabriklab, barchangizga o‘zimning yuksak hurmatim va ezgu tilaklarimni izhor etaman.
Ushbu saodatli damlarda bu yilgi Ramazon oyini har tomonlama munosib o‘tkazib, Iyd-al-Fitrni el-yurtimiz bilan birga mana shunday shodu xurramlikda kutib olayotganimiz uchun Yaratganga behisob shukronalar aytamiz.
Albatta, tub mohiyatida insonparvarlik g‘oyasi mujassam bo‘lgan muqaddas islom dinining ezgu qadriyatlari bugungi kunda Yangi O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan islohotlarga naqadar uyg‘un va hamohang ekani Ramazon oyida yanada yaqqol namoyon bo‘ldi, desak, ayni haqiqatni aytgan bo‘lamiz.
Bu haqda so‘z yuritganda, avvalo, ma’naviy poklanish, sabr-qanoat, shukronalik, xayru saxovat fazilatlari ulug‘lanadigan ushbu oyni milliy an’ana va qadriyatlarimizga mos tarzda, yuksak saviyada o‘tkazish, yurtimiz musulmonlari ibodat amallarini emin-erkin ado etishlari uchun barcha sharoitlar yaratilganini ta’kidlash lozim.
Ayniqsa, bu muborak oyning “Ramazon – saxovat, birdamlik va bag‘rikenglik oyi” degan g‘oya asosida o‘tkazilgani jamiyatimizda tinchlik, do‘stlik, mehr-oqibat va saxovat muhitini yanada mustahkamlashga xizmat qildi.
Shu maqsadda kam ta’minlangan, yordamga muhtoj oilalar, keksa, nogiron va yolg‘iz insonlar holidan xabar olish, kambag‘al kishilarning og‘irini yengil qilish, uylar va mahallalarni obod etish, uch avlod vakillari ishtirokida ommaviy daraxt ekish, yangi bog‘u rog‘lar barpo etish bo‘yicha ko‘plab xayriya tadbirlari o‘tkazilganini qayd etish zarur. Jumladan, respublikamiz bo‘ylab ko‘pmillatli, ko‘pkonfessiyali mamlakatimiz jamoatchiligi vakillarini birlashtirgan iftorlik marosimlari bizning kuchimiz birlikda va hamjihatlikda ekanini yana bir bor yaqqol namoyon etdi.
O‘ylaymanki, keyingi yillarda yaxshi an’anaga aylangan bunday marosimlar inson qadrini ulug‘lash, mehnatkash va olijanob xalqimizni yagona, ahil oila sifatida birlashtirish borasida beqiyos ahamiyatga ega bo‘lib, biz bu ishlarni bundan buyon ham albatta davom ettiramiz.
Barchangizga ma’lumki, islom – bu avvalo, odamiylik, ilm-fan, bilim va ma’rifat, ezgu fazilatlarni ulug‘lash ta’limotidir.
Shu borada mamlakatimizda islom sivilizatsiyasi va madaniyati asosida yaratilgan boy ilmiy-ma’naviy merosni to‘plash, o‘rganish va keng targ‘ib etishga so‘nggi yillarda ulkan e’tibor berilmoqda. Ayni shu maqsadda yurtimizda yangi-yangi ilmiy-ma’rifiy markazlar, diniy yo‘nalishdagi ta’lim maskanlari, qutlug‘ ziyoratgohlar barpo etilib, samarali faoliyat olib bormoqda.
Hech shubhasiz, bularning barchasi go‘zal diyorimizda barcha soha va tarmoqlar qatori diniy-ma’rifiy hayot ham uzluksiz rivojlanishda ekanidan dalolatdir. Bu ishlarda yurtimiz mo‘min-musulmonlari, butun xalqimizning munosib hissasi borligini ta’kidlab, buning uchun barchangizga samimiy minnatdorlik bildiraman.
Mana shu shukuhli ayyomda chet ellarda ona yurtga sadoqat tuyg‘usi bilan yashayotgan vatandoshlarimizni ham Ramazon hayiti bilan chin dildan qutlab, ularga ezgu tilaklarimizni izhor etamiz.
Ushbu sharofatli kunda dunyoning uzoq-yaqin o‘lkalaridagi musulmon ummatini ham qizg‘in tabriklab, ularning xalqlari va mamlakatlariga do‘stlik salomimizni yo‘llaymiz.
Aziz va muhtaram vatandoshlar!
Siz, azizlarni Ramazon hayiti bilan yana bir bor chin qalbimdan muborakbod etib, barchangizga mustahkam sog‘liq, baxtu saodat, xonadonlaringizga fayzu baraka tilayman.
Ramazon oyida qilgan barcha ezgu niyat va duolarimiz ijobat bo‘lsin!
Alloh taolo jonajon Vatanimiz va xalqimizni o‘z panohida asrasin!
Iyd-al-Fitr ayyomi barchamizga muborak bo‘lsin!