1. Avvalo "Ikki rakat iydul fitr namozini ushbu imomga iqtido qilib, xolis Alloh taolo uchun ado etishni niyat qildim" deyiladi.
2. Imom “Allohu akbar” deb birinchi takbirni aytgach jamoat ham qo'llarini quloq barobarida ko'tarib, ichida takbir – "Allohu akbar" deb aytadi.
3. Keyin qo'llar bog'lanib, har kim ichida sano duosi (Subhanakallohumma va bihamdika va tabarokasmuka va ta'ala jadduka va laa ilaha g'oyruk)ni o'qiydi.
4. So'ngra imom uch marta takbir aytadi. Jamoat ham unga ergashadi. Birinchi va ikkinchi takbirda qo'llar yon tomonga tushiriladi. Uchinchi takbirdan so'ng qo'llar bog'lanadi.
5. Imom "Fotiha" surasini va zam sura o'qiydi. So'ng takbir aytib ruku va sajda ado etiladi.
6. Shundan so'ng ikkinchi rakatga turiladi. Imom "Fotiha" surasi bilan zam sura o'qigach, rukuga bormay turib, xuddi birinchi rakatdagi kabi uch marta takbir aytadi. Har takbir aytilganda qo'llar quloq barobar ko'tariladi va ikki yon tomonga tushiriladi.
7. To'rtinchi takbirda qo'llar ko'tarilmasdan rukuga boriladi, so'ngra sajda qilinadi.
8. So'ngra "Attahiyyot", "Salavot" va "Duo" o'qilib, salom berilib, namoz tugatiladi.
Alloh ibodatlaringizni O'z dargohida qabul etsin!