“Ey Odam bolasi! Unutma, sen vaqtlardan iboratsan!”
Imom Buxoriy Ibn Abbos roziyallohu anhumodan rivoyat qilgan hadisda Rasululloh sollallohu alayhi va sallam: «Ko‘p odamlar aldanib, undan unumli foydalana olmaydigan ikki ne’mat bor – sog‘lik va bo‘sh vaqt», dedilar.
Muttafaqun alayh bo‘lgan hadisda Oisha roziyallohu anho shunday deydi: «Agar Ramazon oyining oxirgi o‘n kunligi kirsa, Rasululloh sollallohu alayhi va sallam kechalarini – ibodat bilan – bedor o‘tkazar, ahli-oilasini ham uyg‘otar, ibodatda qattiq tirishar va ayollariga yaqinlik qilmasdilar».
Imom Termiziy Ibn Mas’ud roziyallohu anhudan rivoyat qilgan hadisda Payg‘ambarimiz sollallohu alayhi va sallam shunday dedilar: «Odam bolasi qiyomat kuni besh narsadan so‘ralmagunicha Robbisi oldidan uning qadami jilmaydi: Umrini qanday kechirdi, yigitlik davrini nima bilan o‘tkazdi, molini qayerdan topdiyu, qayerga sarfladi va bilgan narsalariga qanday amal qildi».
Imom Termiziy Abu Hurayra roziyallohu anhudan rivoyat qilgan hadisda Rasululloh sollallohu alayhi va sallam shunday dedilar: “Kim qo‘rqsa, tunda yuradi, kim tunda yursa manzilga yetadi. Ogoh bo‘ling! Allohning matosi qimmatdir. Ogoh bo‘ling! Allohning matosi jannatdir”.
Hayot vaqtlardan iborat, kim vaqtini bekor o‘tkazsa, hayotini bekor o‘tkazibdi. Salaflardan biri: “Ey Odam farzandi, sen vaqtlardan iboratsan, agar bir kuning o‘tsa, sening bir qisming ketibdi”, degan ekanlar.
Aytishlaricha, Qiyomat kuni hayotini ibodat bilan o‘tkazgan inson tasbeh aytmagan ba’zi nafaslariga afsuslanar ekan. U Kunda butun umrini befoyda o‘tkazgan kishining holi nima bo‘lar ekan-a?! Darvoqe, juda ko‘p odamlar bo‘sh vaqtlaridan unumli foydalanishmaydi. Ba’zi odamlar bekor vaqtini o‘tkazadigan narsa (bozor aylanish, kino ko‘rish, internetda chatlashish kabilar)ni topganidan xursand bo‘lsa, boshqalari vaqtini gunoh-ma’siyatda o‘tkazib rohatlanishadi.
Unutmang! Vaqtlarni unumli o‘tkazish va g‘animat bilish vojibdir. Zero, o‘tib borayotgan vaqt aslo ortga qaytmaydi.