Muftiy hazrat AQSH Tinchlik institutida nutq so‘zladi
22.05.2019   4475   2 min.
Avval, O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov hazratlari AQSHga jo‘nab ketganlari haqida xabar bergan edik.
21 may kuni Vashington shahrida muftiy Usmonxon Alimov hazratlari AQSH Tinchlik institutida tashkil etilgan davra suhbatida nutq so‘zladilar. Muftiy hazratlari muhtaram Prezidentimiz rahbarliklarida mamlakatimizda barcha sohalar qatori diniy-ma’rifiy va e’tiqod erkinligi borasida ham ulkan islohotlar amalga oshirilayotganini bildirib, masjidlar soni 2056 tani, diniy ta’lim muassasalari soni 12 tani tashkil etgani, Ramazon oyida barcha masjidda taroveh namozlari, 1250 ta masjidda esa xatmi Qur’onlar o‘tkazilayotgani hamda AQSH, Rossiya va Malayziya kabi davlatlar takliflar asosida qorilarimiz mazkur davlatlarda taroveh namozlarida xatmi Qur’on o‘qishayotgani haqida ma’lumot berdilar.
Shuningdek, o‘lkamizda 12 ta diniy ta’lim muassasasi faoliyat olib borayotgani, bularning 3 tasi oliy, 9 tasi o‘rta maxsus, 2 tasi ayol-qizlar bilim yurti ekanini bildirdilar. O‘tgan yillarda Prezidentimiz tashabbuslari bilan Mir Arab oliy madrasasi va Hadis ilmi maktabi nomli ikkita oliy diniy ta’lim muassasasi tashkil etilganini so‘zlab berdilar.
2018 yili diyorimizda 13 ta yangi masjid ochildi, joriy yil esa davlatimiz Rahbarining bevosita tashabbusi bilan ikkita muhtasham jome masjidning ochilish marosimi bo‘lganini alohida qayd etdilar.
Bundan tashqari muftiy hazratlari yurtimizda jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashishning ahamiyati va turli diniy konfessiyalar vakillari bilan azaldan ahil-inoq yashashning tinchlik-barqarorlikka ijobiy ta’siri juda katta ekanini muftiy hazratlari izohladilar.
Davra suhbati ishtirokchilari – ekspertlar, tahlilchilar va soha mutaxassislari tomonidan O‘zbekistondagi “Jaholatga qarshi ma’rifat bilan kurashish" tamoyili juda iliq qarshi olindi va amalga oshirilayotgan ilohotlarga yuqori baho berildi.
O‘zbekiston delegatsiyasi tarkibidagi Oliy Majlis a’zolari – Senat Tashqi ishlar qo‘mitasi raisi Alisher Kurmanov va Qonunchilik palatasi a’zosi, Inson huquqlari milliy markazi direktori Akmal Saidov hamda O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Shoazim Minovarov ham davra suhbatida so‘zga chiqishdi va e’tiqod erkinligi borasidagi savollarga batafsil javob berishdi.
Ushbu tadbir O‘zbekistonning AQSHdagi elchixonasi va AQSH Tinchlik instituti tomonidan tashkil etildi. 20 may kuni Tinchlik instituti tomonidan tadbir ishtirokchilari uchun iftorlik ham uyushtirildi.
AQSH safari davom etmoqda, jarayonlarni saytimiz orqali yoritib boramiz.
01.04.2025   3534   1 min.