16 Fevral, 2026, 28 Sha`bon, 1447
"Eng ma’rifatli imom – 2018" ko‘rik tanlovining respublika bosqichi boshlandi
20.12.2018   4625   3 min.
Sunnat namozni boshqa joyda o‘qish
16.02.2026   414   1 min.
Savol: Namozini uyda o‘qiyotgan namozxon ham farzni o‘qib bo‘lgach sunnat va nafl namozlarni o‘qish uchun joyini o‘zgartirishi mustahabmi?
Javob: Bismillahir Rohmanir Rohiym. Namozda imom bo‘lgan shaxs farzni o‘qigach, o‘sha joyning o‘zida nafl o‘qish makruh sanaladi. Shu bois o‘ng yoki chapga yoki orqa safga o‘tib oladi. Chunki agar imom farzni o‘qigan joyida sunnatni o‘qisa, jamoatga kech kelgan odam imom farzni o‘qiyapti degan gumonda iqtido qilib qo‘yishi mumkin.
Uyda yoki masjidda mustaqil namoz o‘qiyotgan namozxon farz o‘qigan joyida ham, boshqa joyga o‘tib ham o‘qishi mumkin, makruh bo‘lmaydi. Boshqa joyda o‘qish afzal hisoblanadi.
Payg‘ambarimiz sollallohu alayhi vasallam farzdan keyin joyni o‘zgartirishga targ‘ib qilib: “Sizlardan biringiz namozidan forig‘ bo‘lgach, nafl o‘qish uchun oldi yoki orqasiga siljishdan ojiz bo‘ladimi?” deganlar. Yana bir hadisda namoz o‘qilgan joy qiyomat kuni namozxonning foydasiga guvohlik berishi aytilgan. Vallohu a’lam.
Fatvo markazi.