16 Fevral, 2026, 28 Sha`bon, 1447
"Eng ma’rifatli imom – 2018" ko‘rik tanlovining respublika bosqichi boshlandi
20.12.2018   4627   3 min.
Mamlakatimiz taraqqiyotning yangi davrida muhtaram Prezidentimiz tomonlaridan diniy sohada olib borayotgan islohotlar ayniqsa diqqatga sazovordir. Ushbu islohotlarning hayotga tatbiq etilishida diniy soha xodimlari ham munosib ishtirok etishlarini ta’minlash O‘zbekiston musulmonlari idorasi oldida turgan eng oliy vazifalardan biridir.
Bugun, 20 dekabr kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasida har yili an’anaviy tarzda o‘tkazilib kelinayotgan "ENG MA’RIFATLI IMOM – 2018" ko‘rik tanlovining respublika bosqichi boshlandi.
Unda tanlovning Qoraqalpog‘iston Respublikasi, Toshkent shahri va viloyatlar bosqichida birinchi o‘rinni egallagan 14 nafar imom-xatib bellashmoqda.
"ENG MA’RIFATLI IMOM– 2018” ko‘rik-tanlovini o‘tkazishdan maqsad, bugungi kun imom-xatibi ham diniy ham dunyoviy bilimlarni puxta egallashi, Qur’oni karim oyatlari tafsirini mukammal bilishi, dunyoda yuz berayotgan voqelikdan xabardor bo‘lib, xalqni ezgulik va birdamlikka chaqirishi, yoshlarga haq bilan botilni yetkaza bilishi kabi faoliyatlarni yanada jadallashtirishdan iborat.
Shuningdek, hozirgi paytda dunyoda kechayotgan murakkab siyosiy jarayonlarda Islom dini niqobi ostida ro‘y berayotgan urush va to‘qnashuvlar, buzg‘unchi g‘oyalar tahdididan aholini ogoh etib, ularga to‘g‘ri islomiy ta’limotni yetkazish kabi vazifalarni qay darajada uddasidan chiqayotganlarini bilish ham maqsad qilib qo‘yilgan.
Tadbir Qur’on karim tilovati bilan boshlandi. Shundan so‘ng hakamlar hay’ati va ishtirokchilar tanishtirildi.
Musobaqa davom etmoqda. Tanlov haqidagi batafsil ma’lumotlarni muslim.uz portali va uning ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida kuzating.
Diniy savollar uchun 1171 qisqa raqami ishga tushdi
16.02.2026   994   1 min.
#xushxabar #1171
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Fatvo markazi qoshidagi Koll-markazga 1171 qisqa raqami orqali qo‘ng‘iroq qilish imkoniyati yaratildi.
Har kuni soat 09-00 dan 17-00 gacha savollarga javob beriladi.
Eslatib o‘tamiz, Koll-markazning 78-150-33-44 raqami ham faoliyatini davom ettiradi. Shuningdek, xorijdagi vatandoshlar Telegram orqali @fatvo_call_1 va @fatvo_call_2 hamda WhatsApp orqali +998917806633 telefon raqami orqali bog‘lanishlari mumkin.