Sirdaryo viloyatiga yangi bosh imom-xatib tayinlandi
21.07.2018   9724   1 min.
Bugun, 21 iyul kuni Sirdaryo viloyati vakilligida viloyat imom-xatiblarining navbatdan tashqari yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston musulmonlari idorasi raisi, muftiy Usmonxon Alimov hazratlari qatnashdilar. Yig‘ilish bugungi kun talablaridan kelib chiqqan holda, tanqidiy va tahliliy ruhda o‘tdi.
Bugun yurtimizda kechayotgan jarayonlar, islohotlar barcha soha vakillaridan tezkorlikni, mehnatsevarlikni, o‘z ishiga nisbatan fidokorlikni talab qilmoqda. Jumladan, bugungi islohotlar imom-xatiblardan ham tezkor jarayonlardan ortda qolmaslikni, zamon bilan hamnafas yashash va ishlashni taqozo etmoqda. Imom domlalarimiz faoliyat qamrovi kengayganini inobatga olsak, endi ular faqat masjidda ibodatlarni ado etib beruvchi peshvo yoki ma’raka-marosimlarni o‘tkazib beruvchi mutasaddi emas, balki xalqning dardu tashvishidan xabardor, ularni qiynayotgan muammolarni o‘rnida yechishga ko‘maklashuvchi, insonlarni ezgulikka targ‘ib qilib, yomonlikdan qaytaruvchi, chin ma’noda odamlarning suyanchi bo‘lishi lozim. Muftiy hazrat boshchiliklarida o‘tkazilgan ushbu yig‘ilishda ham aynan, shu masalalarga urg‘u berildi.
Yig‘ilishda tashkiliy masala ko‘rildi. Unga ko‘ra, O‘zbekiston musulmonlari idorasining Sirdaryo viloyati vakili, viloyat bosh imom-xatibi va Guliston shahridagi “Guliston” jome masjidi imom-xatibi Mo‘minjon domla Usmonov o‘z xohishiga ko‘ra, egallab turgan lavozimlaridan ozod etilib, Guliston shahri “Tavhid” jome masjidi imom-xatibi vazifasiga tayinlandi.
Toshkent shahridagi “Mahkamboy Hoji Ota” jome masjidi imom-xatibi Zokirov Habibulloh O‘zbekiston musulmonlari idorasining Sirdaryo viloyati vakili, viloyat bosh imom-xatibi va Guliston shahridagi “Guliston” jome masjidi imom-xatibi lavozimlariga tayinlandi.
O‘MI Matbuot xizmati | muslim.uz
21.02.2026   2076   1 min.