O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev janoblari 2017 yil 1 sentyabrda “Hazrati Imom” majmuasida davlat, jamoat va diniy soha xodimlari bilan bo‘lib o‘tgan uchrashuvda Din ishlari bo‘yicha qo‘mita, O‘zbekiston musulmonlari idorasi va O‘zbekiston Islom sivilizatsiyasi markazi birgalikda Respublikada ommaviy suratda va turli bosqichlarda Qur’on qiroati musobaqalarini o‘tkazish bo‘yicha topshiriq berdilar. Ushbu topshiriq ijrosini ta’minlash bo‘yicha O‘zbekiston musulmonlari idorasi buyrug‘iga asosan 2018 yilning birinchi yarmida O‘zbekistonda Qur’on musobaqasini o‘tkazish belgilab olindi.
Muhtaram Prezidentimizning tashabbusi bilan o‘tkazilayotgan ushbu Qur’on musobaqasida O‘zbekiston musulmonlari idorasi tasarrufidagi diniy ta’lim muassasalari va Toshkent islom universiteti talabalaridan tashqari, masjidlardagi imom-xatiblar, imom noiblari, muazzinlar hamda Qur’oni karim qiroati bo‘yicha iqtidori bo‘lgan 18-40 yoshdagi barcha erkagu ayol fuqarolarimiz ishtirok etishlari mumkin.
Musobaqa ikki yo‘nalish bo‘yicha olib boriladi: hifz va tilovat. Hifz yo‘nalishida Qur’oni karimni to‘la yod olgan qori va qoriyalar, tilovat yo‘nalishida esa Qur’onni go‘zal tarzda tilovat qila oladigan fuqarolar ishtirok etadi.
Ishtirokchilar yoshga ko‘ra ikkiga taqsimlanadi:
18‒25 yoshdagi ishtirokchilar;
25‒40 yoshdagi ishtirokchilar.
Musobaqaning tuman (shahar) va viloyat bosqichlari, shuningdek, mazkur o‘quv yurtlaridagi saralash bosqichi 2018 yilning boshidan mart oyiga qadar hamda bularning barchasi uchun respublika bosqichi 2018 yil aprel oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Musobaqaning birinchi bosqichi viloyatlardagi bosh shahar va markaziy tumanlarda (3‒4 ta tumanda) bo‘lib o‘tadi. Ishtirokchilar doimiy ro‘xatdan o‘tgan manzillari asosida qaytdan o‘tadilar. Ro‘yxatga olish 2018 yilning 1 yanvaridan boshlab 10 yanvarigacha davom etadi. Ushbu Qur’on musobaqasida ishtirok etish istagida bo‘lgan fuqarolar O‘zbekiston musulmonlari idorasining viloyatlardagi vakilliklariga murojaat qilishlari tavsiya etiladi (Murojaat uchun telefon raqamlar quyida berilgan).
Ayol-qizlar o‘rtasidagi Qur’on musobaqasi o‘ziga xos, sharqona tartiblarga rioya etilgan holda o‘tkazilishi ta’minlanadi. Bunga viloyatlardagi vakilliklar qoshida xizmat ko‘rsatayotgan otin oyilar mas’ul qilinadi.
Birinchi bosqich g‘oliblari viloyat bosqichida qatnashish huquqiga ega bo‘ladi. Viloyatda birinchilikni qo‘lga kiritganlar respublika bosqichiga yo‘llanma oladi.
Musobaqaga doir boshqa xabarlarni bilish uchun Diniy idoraning muslim.uz saytini muntazam kuzatib boring.
O‘zbekiston qorilari musobaqasini yuqori saviyada, har taraflama manfaatli, xalqaro talablarga javob beradigan tarzda o‘tkazish to‘g‘risida 2017 yil 18 dekabr kuni O‘zbekiston musulmonlari idorasi Ulamolar Kengashi qaror qabul qildi va ushbu musobaqa uchun diniy idora qoshida maxsus hay’at tuzildi. Ushbu hay’at butun Respublika bo‘ylab faoliyat yuritadi.
Musobaqa haqida O‘MI qoshidagi hay’at kotibiyati bilan bog‘lanish uchun quyidagi raqamlarga murojaat qilishingiz mumkin:
+998711487770, +998998987277
Musobaqada ishtirok etmoqchi bo‘lgan har bir fuqaro o‘z viloyatidagi O‘MI vakilligiga murojaat qilib, ro‘yxatdan o‘tadi. Musobaqada ishtirok etuvchi aholisi ko‘proq bo‘lgan viloyatlarda musobaqa o‘tkaziladigan tumanlarda ham ro‘yxatga olish ishlari olib borilishi mumkin. Ro‘yxatga olish 2018 yil 1 yanvardan 10 yanvargacha ertalab soat 09:00dan kechgi soat 19:00gacha davom etadi.