“Rasululloh bizga o‘rnak”
06.12.2017   5834   2 min.
Yurtimizning masjid va madrasalarida muborak mavlidi sharif oyi munosabati bilan Payg‘ambarimiz Muhammad mustafo sollallohu alayhi vasallam hayotini o‘rganish bo‘yicha fayzli tadbirlar tashkil qilinmoqda. Jumladan, Imom Faxriddin ar-Roziy o‘rta maxsus islom bilim yurtida ham har yilgi an’anaga binoan kuni kecha “Rasululloh bizga o‘rnak” shiori ostida mavlid tadbiri hamda siyrat musobaqasi tashkil qilindi.
Tadbir O‘zbekiston musulmonlari idorasi Xorazm viloyat vakilligi, bilim yurti rahbariyati hamda Toshkent islom instituti amaliyotchi talabalari bilan hamkorlikda tashkil qilinib, unda bilim yurti mudarris va talabalari bilan birgalikda, talabalarning ota-onalari, mehmonlar ishtirok etishdi.
Tadbir an’anaga muvofiq Qur’oni karim tilovati bilan boshlandi. So‘ngra O‘MI Xorazm viloyat vakili X.Abdullayev kirish so‘zi bilan tadbirni ochib berdi. Payg‘ambarimiz alayhissalom hayotlarining har bir nuqtasi biz musulmonlar uchun ibrat bo‘lmog‘i lozim, u zotning har bir sunnatlariga amal qilish bilan biz o‘z muhabbatimizni izhor qilishimiz mumkinligi haqida gapirib, bugungi tadbirning ahamiyatini tushuntirib o‘tdi.
Shundan so‘ng 2-3-4-kurs talabalari orasida 5 ta yo‘nalishda:
1. Payg‘ambar alayhissalom hayoti bo‘yicha 10tadan tezkor savol;
2. Nubuvvat tarixidagi voqealar tafsiloti bo‘yicha 3 tadan savol;
3. Payg‘ambarimiz alayhissalomga bag‘ishlab salavot va nashidalar aytish;
4. Payg‘ambarimiz alayhissalom siyratlari bo‘yicha buklet yoki plakat tayyorlash;
5. Payg‘ambarimiz alayhissalom sahobalarining ismlarini sanash shartlari bo‘yicha musobaqa tashkil qilindi.
Tadbir davomida joriy oyda bilim yurti talabalari o‘rtasida “Rasululloh bizga o‘rnak” mavzusidagi insholar tanlovining ham g‘oliblari e’lon qilinib, musobaqa va tanlov g‘oliblari O‘MI Xorazm viloyat vakilligi hamda bilim yurti homiylari ko‘magida munosib taqdirlandi.
Tadbir so‘nggida Imom Barzanjiy rahmatullohi alayhning “Mavlidi sharif” asari o‘qilib, xatmi Qur’on qilindi.
Tadbir yakunida bayram dasturxoni yozilib, mudarris va talabalarga osh qilib berildi.