Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir
24.03.2025   9556   1 min.
Abduqahhor domla «Ko‘kcha» mahallasiga tashrif buyurib,  mahalla faollari bilan u yerdagi 5 ta yakka-yolg‘iz yashayotgan, nogiron parvarishlanayotgan xonadonga quvonch ulashilib, ehsonlar tarqatdilar.
Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir Yaxshilikning mukofoti faqat yaxshilikdir
MAQOLA
Shavvol oyi ro‘zasi uchun qanday niyat qilinadi?
02.04.2025   514   2 min.
Bismillahir Rohmanir Rohiym
Shavvol oyining olti kunlik ro‘zasi uchun saharlikda quyidagicha niyat qilinadi:
“Navaytu an asuma sovma shahri Shavvol minal fajri ilal mag‘rib xolisan lillahi ta’ala”.
Tarjimasi: “Alloh roziligi uchun shavvol oyining ro‘zasini tong sahardan to quyosh botguncha ixlos bilan tutishga niyat qildim”.
Shavvol iftorligida ham xuddi Ramazondagidek duo o‘qib og‘iz ochiladi:
Allohumma laka sumtu va bika amantu va a’layka tavakkaltu va a’la rizqika aftartu, fag‘fir li, yaa G‘affaru, ma qoddamtu va ma axxortu”.
Tarjimasi: “Allohim, Sen uchun ro‘za tutdim, Senga iymon keltirdim, Senga tavakkul qildim va Sening rizqing bilan iftor qildim. Ey mag‘firat qiluvchi Zot, oldingi va keyingi gunohlarimni mag‘firat et”.
Saharlikda taomlanishdan oldin quyidagi duoni o‘qish tavsiya etiladi:
“Allohumma, barik lana fiyhi va at’imna xoyran minhu”.
Tarjimasi: “Allohim, buni barakali qil va bizni bundan ham yaxshirog‘i bilan taomlantir”.
Ramazon oyining qazo ro‘zasi uchun saharlikda quyidagicha niyat qilinadi: “Navaytu an asuma sovma qazo shahri Ramazon minal fajri ilal mag‘rib xolisan lillahi ta’ala”.
Tarjimasi: “Ramazon oyi qazo ro‘zasini tongdan to quyosh botgunga qadar Alloh uchun ixlos bilan tutishga niyat qildim”.
Zafar qori MAHMUDOV,
Toshkent Islom instituti “Qur’on ilmlari”
kafedrasi o‘qituvchisi.