Ўзбекистон билан араб давлатлари билан $1,6 млрд қийматдаги 60 дан зиёд лойиҳа амалга оширмоқда
12.09.2020   3233   3 min.
Мамлакатимиз мустақиллигининг 29 йиллиги арафасида мамлакатларимиз миллий нашрлари “Янги Ўзбекистон” ва “Правда Востока” газеталарида чоп этилган Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Комилов билан интервью етакчи араб оммавий ахборот воситаларида катта қизиқиш уйғотди, деб хабар бермоқда “Дунё” АА мухбири.
Хусусан, Мисрнинг “Ал-Ҳасод ал-арабий” ва “Ал-Дипломаси” газеталари ўз саҳифаларида ташқи сиёсат идораси раҳбари интервьюсининг араб мамлакатлари билан Ўзбекистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликка бағишланган жиҳатларига алоҳида эътибор қаратди.
“Ал-Ҳасод ал-арабий” газетаси ўз мақоласида араб давлатлари билан Ўзбекистоннинг кўп қиррали ҳамкорлигига тўхталар экан, мамлакатларимизни ўзаро ишонч ва дўстликка асосланган тарихий ва маданий алоқалар боғлаб туришини қайд этди.
Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёевнинг 2017 йил май ойида Саудия Арабистонига, 2019 йил март ойида БААга ташрифларини, 2018 йил сентябрь ойида эса Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг Ўзбекистонга ташрифи алоҳида таъкидланади.
Президент Абдулфаттоҳ ас-Сисининг мамлакатимизга ташрифи давомида ҳукуматларимиз ўртасида 4 та битим, вазирлик ва идоралар ўртасида ҳамкорлик бўйича қатор битим ва ўзаро англашув меморандумлари имзолангани юқори баҳоланган.
Мисрнинг “Ал-Дипломаси” газетаси 2017-2020 йилларда Ўзбекистон Ташқи ишлар вазирлиги билан Миср, Саудия Арабистони, Кувайт, БАА, Марокаш, Иордания каби араб давлатлари Ташқи ишлар вазирликлари ўртасида сиёсий маслаҳатлашувлар ўтказилганига эътибор қаратиб, ушбу тадбирлар мамлакатларимиз муносабатларини ривожлантириш ва турли соҳаларда ўзаро манфаатли ҳамкорликни кенгайтиришда қулай имконият яратганини қайд этади.
Мақолаларда таъкидланишича, бугунги кунда Ўзбекистон билан араб давлатлари ўртасидаги инвестиция соҳасидаги ҳамкорлик доирасида 1,6 миллиард доллар қийматдаги 60 дан зиёд лойиҳа амалга оширилаётгани янги марралар мавжудлигининг тасдиғидир.
Мисрлик нашрлар Ўзбекистон ташқи ишлар идораси раҳбарининг Миср Араб Республикаси билан икки томонлама ҳамкорликни янада ривожлантириш ҳақидаги фикрларини юқори баҳоламоқда.
Жумладан, «Ал-журнал ал-арабий» умумараб журналида эълон қилинган «Ўзбекистон ташқи ишлар вазири: Миср билан алоқалар турли соҳалардаги ўзаро манфаатли муносабатларга асосланган» сарлавҳали мақолада Миср билан Ўзбекистон ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорлик истиқболларига катта эътибор қаратилди.
«Ал-ахбар ал-масаи» газетаси эса «Яшасин Ўзбекистон – Миср дўстлиги: Ўзбекистон ташқи ишлар вазири турли соҳалардаги ўзаро манфаатли муносабатларга асосланган Миср билан алоқаларни таъкидлади» сарлавҳали мақолани ўз ўқувчилари эътиборига ҳавола қилди.
Мазкур мақолада ҳам Ўзбекистоннинг Миср ва бошқа араб давлатлари билан ҳамкорликни ривожлантириш борасида олиб бораётган ташқи сиёсати масалалари қайд этилади. Хусусан, Миср Президенти Абдулфаттоҳ ас-Сисининг 2018 йил сентябрь ойида Ўзбекистонга ташрифи якунлари ва унда эришилган икки ва кўп томонлама ҳамкорлик бўйича келишувлар ижроси юзасидан сўз юритилади.
Шунингдек, 2019 йил Ўзбекистон ва Миср вазирликлари ва идоралари делегациялари томонидан амалга оширилган 40 дан зиёд ўзаро ташрифлар алоқалар мустаҳкамланаётганига яққол далил экани қайд этилган.
Ҳаёт режангизни ёзганмисиз?
01.04.2025   3131   3 min.
Мўмин учун энг катта неъматлардан бири унинг вақти, умридир. Агар олдига аниқ, қатъий мақсад қўймаса, ҳаётда ўз ўрнини топа олмайди.
Мўмин киши кунлик, ҳафталик, ойлик, йиллик, хуллас бутун умрини режалаб олиб, шу асосда ҳаракат қилса, вақтига барака, мазмун киради.
Айримларда мутлақо режа бўлмайди ва нима қилишини билмай, бошқалар режаси асосида яшаб, уларнинг режаларига хизмат қилади.
Аслида ҳамманинг ўзига яраша келажакда бажариши лозим бўлган юмушлари, эришишни кўзлаган орзу-мақсадлари бор. Лекин кўпчилик уларни тартиблаб, муҳимларини қайдлаб ёзиб чиқмаган. Шунинг учун ҳам, атрофидагиларга қаттиқ боғланиб қолган ва улар таъсиридан ташқарига чиқолмайди.
Режани қандай тузиш керак? Аввало киши жисмоний, руҳий, иқтисодий, оилавий ва ижтимоий имкониятларини чамалаб, қилиши мумкин бўлган ишларни белгилайди. Бу борада устозлар, ота-онаси ва илмли, ҳаётий катта тажрибага эга муваффақиятли кишиларнинг кун тартибларини ўрганиш, имкон бўлса, улар билан фикр алмашиб, маслаҳатларини олиш ва шулардан келиб чиқиб қиладиган ҳар бир ишни вақтлар кесимида ёзиб чиқиш керак.
Айтилганидек, «Орзулар ёзиш билан мақсадга айланади». Ёзилган мақсад эса кишини огоҳлантириб, дангасалик қилмай ва бўшашмай олға интилишга ундайди.
Мақсадларни маълум вақт билан чегаралаб олиш ишларни «эртага қиламан», «индинга бажараман» деб ортга сурмай, ўз ўрнида бажариш лозимлигини эслатиб туради.
Доимий режа асосида қилиб бориладиган иш вақт ўтиши билан ўз самарасини беради.
Бу ҳақда кўп ёзиб ўтирмай, уламоларимиз режаларидан биргина намуна келтирсак кифоя:
Шайх Ёрқинжон домла раҳимаҳуллоҳ ҳар куни яқин шериклар билан камида 100 бет китоб ўқишни, бир йилда 1000 та, ўн йилда эса 10000 та китоб ўқишни режа қилган ва шунда бардавом бўлган эканлар. Бу миқдор мустақил китоб ўқишлари ва таълифларидан ташқари.
Шу каби илмда, касб-ҳунарда ва бошқа ҳар қандай соҳада муваффақиятга эришган кишилар ҳаётига назар ташласангиз улар ўз олдига юксак мақсад қўйиб, қадриятларини белгилаб, мана шу асосда ҳаракат қилганларини кўрасиз.
Албатта, ҳаммаси Аллоҳ таоло битиб қўйганидек бўлади. Биздан сабабларни қилиш ва ҳаракат талаб этилади. Натижа эса Аллоҳдандир. Мақсадларни ёзиб, бор кучимизни сарфлаб унга эришолмасак ёки умримиз етмай қолган тақдирда ҳам қилган яхши ниятимиз ва ҳаракатимиз учун ажр оламиз, иншаАллоҳ.
Муҳаммад Зариф Муҳаммад Олим тайёрлади.