Шу йил 20-21 сентябрь кунлари Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси ўринбосари, Тошкент ислом институти ректори, профессор Муҳаммадолим Муҳаммадсиддиқов Москва шаҳрида бўлиб ўтган “Тинчлик йўли: Мулоқот биргаликда уйғун яшашиннг асоси сифатида” XX Халқаро мусулмонлар форумида иштирок этди.
Халқаро форумда дунёнинг 30 дан ортиқ мамлакатидан келган таниқли уламолар, машҳур муфтийлар, профессор-олимлар, жамоат ва дин арбоблари ҳамда халқаро ташкилотлар раҳбарлари иштирок этди.
Форумда жаҳон ҳамжамиятининг эътиборини замонавий таҳдидлар, динлараро муросасизликка қаратиб, дунё ҳамжамиятини тинчлик-осойишталикни қарор топтиришга чақирилди. Шунингдек, бугунги таҳликали даврда диний уламоларнинг самарали таъсир механизимини шакллантиришга урғу берилди.
Сўзга чиққан нотиқлар мусулмонлар бирдамлиги, давлат ва дин муносабатлари, конфессиялараро мулоқотни ривожлантириш, диний бағрикенглик, зўравонлик ва терроризмга қарши биргаликда курашиш каби мавзуларда чиқишлар қилди.
Сафар давомида Ўзбекистон мусулмонлари идораси раиси ўринбосари Муҳаммадолим Муҳаммадсиддиқов мамлакатдаги дин ва жамоат ва арбоблари самимий билан мулоқот ўтказди.
Мулоқотларда мазкур мамлакатда вақтинча яшаб меҳнат қилаётган ватандошлар фаолияти, яшаш тарзи, муаммолари ҳақида суҳбат қилинди. Жумладан, ватандошларимизнинг диний эътиқодини тўғри йўлга солиш, мазҳабсизликни олдини олиш каби масалаларда олиб борилаётган ишлар ҳақида сўз юритилди.
Шунингдек, ватандошлар учун Ўзбекистондан имом-домлаларни жалб қилган ҳолда ўқувларни ташкил этиш, уларга таълим беришда юртимизда нашр этилган диний адабиётлардан фойдаланиш масалалари муҳокама этилди.
Мусибат гоҳида мудроқ иймонни уйғотиши ва инсонни Аллоҳга қайтариши мумкин. Натижада касалликни давога, қийинчиликни эса совғага айлантиради.
Қийинчиликларга дош бериш Аллоҳга бўлган одоб ва Унинг тақдирини мамнуният билан қабул қилиш белгисидир.
Ҳикматларда айтилади: "Мен юмшоқликни ҳам, қилични ҳам синаб кўрдим. Билдимки, юмшоқ – мулойимлик кескирроқ экан".
Бардошли мўмин ҳодисаларга нисбатан заиф ва мунофиқларча эмас, худди рақибига жанг тактикасини сездирмайдиган паҳлавон баҳодир каби ҳаракат қилади.
Расулуллоҳ соллаллоҳу алайҳи васаллам айтадилар: "Мўмин янги экилган ниҳол дарахтига ўхшайди. Қайси тарафдан шамол эсса, у ана шу тарафга оғади ва шамол тўхтаган пайтда яна тик туриб олади. Худди шундай, мусулмон ҳам ҳар хил бало ва қийинчиликларга дучор бўлади (лекин у, Аллоҳ унинг қийинчиликларини кўтаргунича, сабр қилади). Ва фосиқ (ёмон) одам эса қарағай дарахтига ўхшаб қаттиқ ва тикка бўлиб тураверади, Аллоҳ уни Ўзи хоҳлаган пайтда узиб (синдириб) ташлагунича" (Имом Муслим ривояти).
Ҳаётнинг ёқимсиз воқеаларига дуч келишда бардошли бўлиш гоҳида уларга нисбатан табассум билан боқишга ва хотиржамлик билан қабул қилишга имкон беради. Сиз шундай давом этишини хоҳлаганингиз учун эмас, улардан безовта бўлиб, қайғуга тушишни енгиллатиш учун шундай табассум керак бўлади.