Habar berganimizdek, Eron tashqi ishlar vaziri Toshkentda qurilayotgan Islom tsivilizatsiyasi markaziga tashrif buyurib, u muzey, ko'rgazma zallari, katta kutubxona, arxiv, axborot texnologiyalari markazi, qo'lyozmalar bo'limlari, xattotlik, islom merosi saqlanadigan joy, qo'lyozmalarni tiklash laboratoriyasi va boshqalarni o'z ichiga oladi.
Javod Zarif ushbu loyiha yoshlarga islom tarixi va sof qadriyatlari bilan tanishishga yordam berishini aytdi.
Shuningdek, u markaz islomiy qadriyatlarga ishonchni mustahkamlashini, ekstremizmga qarshi kurashda yordam berishini va islomning zo'ravonlik ila talqin qilinishining oldini olishini ta'kidladi, deya xabar beradi Tasnim News.
Markaz rahbari Shoazim Minovarov vazir janoblariga islom qo'lyozmalarini asrab-avaylash va tarqatish maqsadida butun dunyo islom tadqiqotchilari uchun barpo etilayotgan Islom tsivilizatsiyasi markazi haqida ma'lumot berdi.
Ma'lumot uchun, Eron tashqi ishlar vaziri Javod Zarif Markaziy Osiyo davlatlariga safar qilmoqda. O'zbekistondan keyin Qirg'iziston, Qozog'iston va Turkmanistonga ham tashrif buyuradi.