Halol moliyalashtirish ortib borayotgan qiziqish tan olgan holda, etakchi Britaniya universiteti buxgalteriya va islom moliyasi bo'yicha Buyuk Britaniya birinchi bakalavriat kursini joriy etdi. Buxgalteriya va islom moliyasida bakalavr darajasini olgan Birmingem shahar universiteti talabalari islom iqtisodiyotini o'rganadilar. Islam.ru xabariga ko'ra, ular, shuningdek,korxonalar qanday qilib ancha toza va yanada barqaror sayyoraga qarab odimlab borishlarini o'rganuvchi modullarda korporativ ijtimoiy mas'uliyat tushunchasini rivojlantirish uchun ishlashadi.
"Kurs tariximizdagi juda muhim bir paytda ishga tushirilmoqda", - deydi Business Desk kurs rahbari Shoyista Muqaddam. - "Hozirgi pandemiya va iqtisodiy muammolar sharoitlarida foizlarga asoslangan iqtisodiyotga muqobilni qayta ko'rib chiqish zarurati mavjud".
Shariat ahkomlariga muvofiq molichlashtirish asosiy jihatlari bilan an'anaviy bank ishidan farqlanadi, ulardan sezilarlisi foizlarni ushlab qolishga ta'qiq va axloqiy mos kompaniyalarga investitsiya kiritish hisoblanadi. Islomiy bankingning global bozori islomiy 'anking, takaful: islomiy sug'urta, suquq: islomiy obligatsiyalar va shariat kapital bozori: islomiy fondlar kabi turli jihatlarni qamrab oladi.
"Islomiy moliya Birlashgan Millatlar Tashkilotining barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish va biznes va moliya sohasidagi axloqiy va barqaror jarayonlarni ta'minlashda foyda, zarar va xavf taqsimlash asosida boylik, resurslar va o'sishni adolatli va teng huquqli taqsimlashni ta'minlash uchun vositalardan foydalanadi", - deya qo'shimcha qildi Birmingem shahar universiteti biznes maktabining katta o'qituvchisi. "Kurs talabalariga ushbu tamoyillarga asoslangan falsafa o'qitiladi va ulardan real stsenariylarda amalga oshirish yo'llarini topish so'raladi. Bu musulmonlar uchun faqat bir kurs emas, Islom ta'limoti asosida moliyaviy ishlarni yuritishning axloqiy usulidir".
#xabarlar
Joriy yilning 16 fevral kuni Surxondaryo viloyati otinoyilari uchun "Yurtimizda ijtimoiy-ma’naviy muhitni sog‘lomlashtirishda otinoyilarning o‘rni" mavzusida seminar o‘tkazildi. Uni Surxondaryo viloyati bosh otinoyiisi X. Kosimova ochib berdi. Unda O‘zbekiston musulmonlari idorasining xotin-qizlar masalalari bo‘yicha bo‘limi boshlig‘i D.Egamova va mazkur bo‘lim yetakchi mutaxassisi M.Abubakirovalar ma’ruza qildilar.
Seminarda otinoyilarning jamiyatdagi o‘rni va mas’uliyati, otinoyining odob-axloq qoidalari, malaka talablari, ma’ruza qilish me’yorlari mavzularida suhbat bo‘ldi.
Shuningdek, ma’raka va marosimlarda bid’atlarga yo‘l qo‘ymaslik, isrof va dabdabadan tiyilish, dinimizning sof ta’limotlariga amal qilish haqida atroflicha tushunchalar berildi.
Yosh avlodni turli yot g‘oyalardan asrash, ularni to‘g‘ri yo‘lga boshlashda otinoyilarning ibratli so‘zi va amali muhim ekanligi qayd etildi.
O‘zbekiston musulmonlari idorasi Surxondaryo viloyati vakilining Xotin kizlar masalalari bo‘yicha o‘rinbosarning yordamchisi Hasanova Maftuna Xolmatjonovna 2025 yildagi fidokorona mehnati va diniy-ma’rifiy ishlar samaradorligini oshirishda qo‘shgan hissasi uchun "ENG FIDOKOR XODIM" maqtov yorlig‘i bilan taqdirlandi.
Shuningdek, bosh otinoyining faoliyatidagi hujjatlar yuritilishi o‘rganildi va zarur tavsiyalar berildi.